2011. április. 27. 19:56 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 27. 19:56 Gazdaság

„Az uniós integráció legkevésbé boldog évtizede következhet”

A következő időszak az európai integráció legkevésbé boldog évtizede lehet, elsősorban az államadósság-válság és a nagy munkanélküliség miatt - véli Rácz Margit, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Világgazdasági Kutatóintézetének kutatási igazgatója.

Rácz Margit a Jászi Oszkár Külpolitikai Társaság szerdai budapesti tanácskozásán kifejtette: a válságnak sajátos dinamikája van, a pénzügyi válság után a reálgazdaság válsága, majd államadósság-válság következik. Ezután politikai, majd szociális válság jöhet, ha nem indul be a világ meghatározó térségeiben legalább 1,5-3 százalék közötti növekedés - vélekedett, hozzátéve, hogy mivel Európa a legkisebb növekedést produkáló gazdasági térség, a következő időszak az Európai Unió legkevésbé boldog évtizede lehet. 

A legnagyobb probléma az államadósság-válság és a magas munkanélküliség, ezek a gondok pedig nagyon lassan enyhülnek - mondta Rácz Margit. Hozzátette: megszorítás nélkül sehol nem lehet megoldani a helyzetet, ezért állandó szociális problémák, politikai feszültségek lehetnek, és alacsony növekedés lehet a jellemző. „Bizonyos fajta népvándorlás is lesz Európán belül, és aki gazdagabb, az viszi majd el a fiatal, képzett munkaerőt” - tette hozzá.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. április. 21. 07:00

Kulcs a múlt titkaihoz – meglepő új adatokkal szolgál hunokról és avarokról az archeogenetika

Az archeogenetika támpontot ad az ősök eredetének felkutatásában, és mint Rácz Zsófia régész elmondja, bizonyítékkal szolgál arra, hogy a hunok kapcsolatba hozhatók a Hsziungnu Birodalom elitjével. Mindkét hun birodalomra igaz, hogy nem kizárólag erőből terjeszkedtek, hanem ügyes sztyeppei diplomáciával is. Rácz és kutatótársai több genetikai kapcsolódási pontot találtak a Kárpát-medence és Mongólia között húzódó térségben. De vajon elárulja a genetika, hova tűntek a hunok?