Tovább tart a vita Németországban az atomerőművekről: egy hónappal azután, hogy a Merkel-kormány a fukusimai események hatására gyökeres fordulatot határozott el energiapolitikájában, nyilvánvalóvá vált: a kancellárnak ennek megvalósításáért többfrontos harcot kell folytatnia.
Keddi sajtóértesülések szerint nem csak a legnagyobb energetikai konszernek lázadtak fel az atomerőművek bezárásának felgyorsítása ellen, de Merkel pártjában, a konzervatív CDU-ban is erősödnek a féket követelő hangok. A négy legnagyobb konszern - az RWE, az E.ON, a Vattenfall és az EnBW - már korábban bejelentette, hogy a hét legrégebbi erőmű működésének három hónapra történt felfüggesztése miatt a maga részéről is felfüggeszti annak a fűtőelemadónak a költségvetésbe történő befizetését, amelyet a kormány - a parlament jóváhagyásával - az elmúlt évben határozott el. A szóban forgó adó az energetikai hálózat korszerűsítését és a megújuló energiaforrásokra való áttérés felgyorsítását szolgálja. Az említett négy cég a moratórium miatt szerződésszegéssel vádolja a kormányt, az RWE perrel fenyegetőzik.
Keddi újságok arról számoltak be, hogy a kancellárral saját pártjának néhány befolyásos politikusa sem ért egyet. Ők elsősorban arra figyelmeztetnek, hogy a megújuló energiákra való "villámgyors" áttéréshez nincs meg a szükséges pénzügyi fedezet. A Süddeutsche Zeitung értesülése szerint a CDU elnökségének előző napi ülésén az ezzel kapcsolatos, legegyértelműbb üzenetet Wolfgang Scha:uble pénzügyminiszter fogalmazta meg, kijelentve: "Csináljatok amit akartok, de a költségvetést ne bántsátok!" A bírálók nem a fordulat szükségességét, hanem a kancellár által sürgetett, általuk túl gyorsnak tartott ütemét kifogásolják. Ezzel egy időben az ellenzéki pártok - különösen az atomerőművek bezárását leghatározottabban követelő és a lakosság körében mind népszerűbbé váló Zöldek - még gyorsabb lépéseket sürgetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.