2011. április. 12. 10:59 Utolsó frissítés: 2011. április. 12. 10:55 Gazdaság

Devizapiac: megütötték a forintot a Japánból érkező hírek

Általános rossz hangulat uralkodik kedden délelőtt, így a forint hétfőn indult gyengülése folytatódik – írják délelőtti elemzésükben a Commerzbank szakemberei. Az euróval kedden délelőtt fél 11-kor 265,90, a dollárral 184, a svájci frankkal 204 forinton kereskedtek.

Hétfőn még 263,50-nél is járt az EUR/HUF árfolyama, majd a kormánypárt frakcióvezetőjének nyilatkozata a 2011 végére tervezett új MNB törvény kapcsán 265,50-re ugrott fel az árfolyam. Eközben a zloty is korrigált, egyedül a korona tudta tartani magát.

Kedd reggelre egy kisebbfajta kockázatkerülési hullámot tapasztalhatunk, esik az olaj ára, újra erősödik a svájci frank, a japán jen és a dollár is az euróval szemben. A befektetői hangulat romlása Japánból érkezik: a minap újabb 7,2-es utórengés borzolta a kedélyeket, a szigetország illetékesei a sugárzási skála legmagasabb, 7-es szintjére emelték a fukusimai reaktor környékét, amire a csernobili katasztrófa kapcsán volt példa, mindezek tetejében ma reggel 6,1-es erősségű utórengést mértek Tokió keleti részén.

Az ázsiai piacok igen negatívan zártak, a hírek hatására a forint 267-es magasságokat ostromolta, de ekkor érkezett a magyar inflációs jelentés, ami magasabb lett a várakozásoknál: a márciusi infláció év/év alapon 4,2 helyett 4,5 százalékos lett, míg a maginfláció 2,5 százalékra emelkedett.

A drágulás alapvetően az élelmiszerek oldaláról érkezik. A magas infláció növeli a kamatemelés esélyét, habár nem gondoljuk, hogy a következő ülésen változtatna a Monetáris Tanács a jelenlegi szinten. Az árindex további emelkedése felélesztheti az emelés kérdéskörét és lépésre késztethetné a döntéshozókat. A kamatvágás esélye a mai adattal szignifikánsan csökken, illetve tolódik.

Commerzbank/Ecoline

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Dulai Péter 2025. április. 28. 06:30

„2018 volt a fordulópont” – kilőtt a fiatalkorú elkövetők száma Magyarországon, brutálisabbak lettek a lányok

Jobban végzi a dolgát a rendőrség, több eset lát napvilágot? Vagy valóban egyre több a fiatalok, azon belül is a lányok által elkövetett erőszakos bűncselekmény a Covid óta? Molnár István Jenő bűnmegelőzési szakértő szerint a statisztikák csak elsőre tűnnek egyértelműnek és objektívnek, a stigmatizáló jelzőkkel pedig óvatosan bánna, hiszen a Z generáció különösen sok címkét kap. Szerinte nemcsak a szülők edukációja fontos, hanem hogy az iskolában nagyobb figyelmet fordítsanak a mentális egészség megőrzésére.