OTP: június 14-én kezdődik az osztalék kifizetése
Az éves rendes közgyűlést követően az OTP Bank Nyrt. 2011. június 14-én kezdi meg az osztalék kifizetését, részvényenként legalább 72 forintot, ha a részvényesek az április 29-re összehívott közgyűlésen jóváhagyják az igazgatóság erre vonatkozó javaslatát - olvasható a bank pénteken közzétett közgyűlési előterjesztésében.
A közgyűlésen a részvényesek tájékoztatót hallgathatnak meg az OTP bankcsoport 2011. évi üzletpolitikájáról. Eszerint - hasonlóan az előző évhez - az idei profit nagyságát viszonylag széles sávban befolyásolhatja a kockázati költségek alakulása, ezért nem tesz közzé adózott eredmény célkitűzést az igazgatóság. A célok között a konszolidált hitelportfólió visszafogott növelése szerepel.
A társaság csoportszinten stabil bevételi marzzsal számol, amin belül a magyar csökken, az orosz pedig emelkedik. A szigorú költséggazdálkodás mellett a cél a portfolió romlásának lassítása. A beszámoló megjegyzi, hogy a gazdasági válság következményeként a csoportban 2010 végére a 90 napos fizetési késedelemben lévő hitelállomány az összes hitelállomány 13,7 százaléka volt, amit konzervatívan 74,4 százalékos céltartalék fedez.
Az OTP az idén kiemelt figyelmet fordít Magyarországon a vállalati szektorra, ezen belül is kiemelten az agrár, valamint a kis- és középvállalati ügyfelekre, ahol összességében 10 százalékot megközelítő állománynövekedést szeretne elérni.
A magyar számviteli szabályok szerinti 2010. évi anyavállalati mérlegét 6.213,4 milliárd forint főösszeggel és 108,96 milliárd forint adózott nyereséggel javasolja az igazgatóság elfogadni. A korábbi bejelentés szerint az osztalék részvényenként 72 forint, de a ténylegesen kifizetendő osztalék ennél több lesz, mert a saját részvényekre jutó osztalékot is a részvényesek kapják meg. Az osztalékalap nagysága 20,16 milliárd forint 10,896 milliárd forintot pedig általános tartalékképzésre fordít a bank, így a mérleg szerinti eredmény 77,91 milliárd forint.
A társaság 2010. évi konszolidált mérlegének főösszege 9 780,9 milliárd forint, a nettó profit pedig 118,13 milliárd forint. Az igazgatóság 2012. október 31-ig felhatalmazást kér a részvényesektől saját részvény megszerzésére, amelynek állománya azonos időben nem lehet több 56 millió darabnál. A vásárolt részvények ára nem lehet kisebb a 100 forint névértéknél és nem lehet magasabb, mint az ügylet előtti napon a Budapesti Értéktőzsdén elért legmagasabb ár 150 százaléka, illetve, tőzsdei ügylet esetén az előző napi tőzsdei záróár 120 százaléka.
A közgyűlésen személyi kérdésekben is döntenek, mert az igazgatóság és a felügyelő bizottság mandátuma lejár. A 2015. évet lezáró közgyűlésig az igazgatóság új tagja Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója, míg a felügyelő bizottságban Jean-Francois Lemoux-t Pierre Lefevre váltja és új tag Vági Márton Gellért, aki jelenleg a Magyar Labdarugó Szövetség (MLSZ) főtitkára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.