Világbank: a befektetők a politikai kockázatoktól tartanak elsősorban
A fejlődő országokban jelen levő multinacionális cégek számára a politikai kockázatok jelentik a mindennapi tevékenységükkel kapcsolatos legfőbb aggodalmat, és csak másodsorban tartanak a tényleges gazdasági veszélyektől, így például az esetleges az infrastrukturális hiányosságokkal vagy a munkaerő képzettségi színvonalával összefüggő hátrányoktól – értékeli a Világbank leánycége, a MIGA befektetések és a politikai kockázat kapcsolatát elemző tanulmánya.
A Bécsben csütörtökön ismertetett elemzésnek – amelyet évente adnak ki – most különös jelentőséget adnak az utóbbi hónapok afrikai zavargásai. A MIGA a tanulmányban nemzetközi cégek vezetőit faggatja: a 194 megkérdezett cégvezető 60 százaléka várja cége külföldi működőtőke-befektetéseit növekedni a fejlődő országokban a következő három évben. Ez az arány tavaly még csupán 40 százalék volt.
A külföldi befektetők a politikai konfliktusokkal terhelt országokban mindenekelőtt az ottani kormányok számukra hátrányos intézkedéseitől tartanak, így a váratlan törvénymódosításoktól, a szerződésszegésektől, az odaítélt állami garanciák megtagadásától, a valutakorlátozásoktól, vagy éppen az államosításoktól.
Jelentősen kevésbé aggódnak a vállalkozók a politikai erőszak, a terrorizmus, vagy az esetleges helyi háborúk miatt. Az ezekben az országokban elszenvedett vállalkozási veszteségek leggyakoribb oka – állítják – a szabályozók befektetők számára hátrányos változtatása.
A külföldi működőtőke-befektetések ezekben a gazdaságokban fontos szerepet játszanak: a szükséges piaci eszközök biztosítása, a technológiatranszfer, a globális gazdasággal való kapcsolatteremtés révén pótlólagos növekedést generálnak, és támogatják a fejlődést.
A politikai kockázatok minimalizálása érdekében a cégek leginkább a helyi kormányokkal szeretnek üzleteket kötni, de azt is megkísérlik, hogy vegyes vállalatok és helyi cégekkel kötött szövetségek révén csökkentsék ezeket. Ugyanakkor a külső tanácsadók alkalmazása, a kockázatbiztosítás, vagy a nem kormányközi szervezetekkel való együttműködéssel is megkísérlik a politikai kockázatokat alacsony szinten tartani.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.