Pozitív listát készít a fogyasztóvédelmi hatóság
A fogyasztóvédelmi hatóság bevezeti a vállalkozások úgynevezett pozitív listáját március elsején - mondta Pintér István, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) főigazgatója.
Az NFH honlapján megtalálható lesz a jövő hónaptól azoknak a vállalkozásoknak a névsora, amelyeknél három országos vizsgálati program során sem talált semmilyen rendellenességet a hatóság, a megelőző egy évben pedig nem alkalmaztak velük szemben szankciót, illetve nem volt megalapozott panasz ellenük - mondta Pintér István. Érvei szerint ha a bírságolt vállalkozások nyilvánosságra kerülnek, akkor legyen úgymond "pozitív diszkrimináció" is, azaz tegyék közzé az összes ellenőrzési feltételnek megfeleltek névsorát is.
A pozitív listára vételükről a vállalkozások hatósági okmányt is kapnak, s azt az üzletben, vendéglőben kifüggeszthetik - jegyezte meg a főigazgató. Azok a vállalkozások, amelyek nem esnek bele a három átfogó éves ellenőrzésbe, azok kérhetik a megyei kormányhivatalok fogyasztóvédelmi felügyelőségétől az átfogó vizsgálatot, s ha ennek során mindent rendben találnak a szakemberek, úgy ők is felkerülnek a pozitív listára.
A pozitív lista "előszobája" annak a fogyasztóbarát emblémának, amelyet jövőre kívánnak bevezetni - mondta el Pintér István. Megjegyezte: ehhez már a jogszabályi kötelezettségen túl plusz szolgáltatást, plusz értéket is elvárnak a vállalkozásoktól. A főigazgató tájékoztatása szerint - tekintettel Magyarország 2011. első félévi soros uniós elnökségére - január elsejétől már az Európai Fogyasztói Központ is a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság "égisze alatt működik".
Kovács Zoltán, a Veszprém Megyei Kormányhivatal vezetője elmondta: a fogyasztóvédelmi hatósági munkában a megelőzést és kevésbé a büntetést kívánják alkalmazni. Szerinte kiemelt figyelmet kell fordítani például az időskorúak és a fiatalok tájékoztatására; az előbbiek jóhiszeműségét gyakran termékbemutatókon használják ki, az utóbbiakat pedig az internetes vásárlások során "verik át". A vállalkozókkal széleskörű kapcsolatot kívánnak kialakítani és számukra rendszeres tájékoztatásokat tartani, valamint a jogszabályi változásokra is felhívni a figyelmüket - mondta a megyei kormánymegbízott. Ismertetése szerint 2010-ben kétezer fogyasztóvédelmi ellenőrzés volt a megyében, s a "kifogásolási arány" a 2009. évi 50 százalékról tavaly 30 százalék alá csökkent.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.