2011. február. 15. 21:24 Hírszerző/FH Utolsó frissítés: 2011. február. 15. 21:06 Gazdaság

Nehéz helyzetben a taxicégek

A kiélezett verseny miatt 10 évvel ezelőtti az árszínvonal Budapesten, miközben a benzinárak az egekben járnak - írja a Gazdaság.hu.

Súlyos következményekkel járt a fővárosi taxis szakmára az árcsökkentési trend, amely másfél éve kezdődött - állítja Horváth Csaba, a 2010 őszén két cég összeolvadásával létrejött Rádió Tele5 Taxi Holding Kft. vezetője. Több taxitársaság minden korábbinál alacsonyabb (150-160 forintos) kilométerdíjjal hirdette meg ugyanis szolgáltatását, amelyet hamarosan a többi cég is kénytelen volt követni. "Ezek 10 évvel ezelőtti árak, miközben a benzin egyre drágább" - mondja a cégvezető.

Budapestet mindig is taxis túlkínálat jellemezte, így a kereslet csökkenése erős lefelé tartó árspirált indított el. A zsugorodó családi költségvetések mellett a taxizásról való lemondás az egyik első megtakarítás, amit elhatároznak az emberek - vázolja a helyzetet Kádár László, a Taxi Fuvarszervező Társaságok Szövetségének elnökségi tagja a gazdasag.hu szerint. Ez érzékenyen érinti a taxisokat, mert a magánszemélyek szállítása adja a fuvarok 70 százalékát, és ez a biztos piac azért is, mert itt mindig azonnal fizet az ügyfél. A forgalom 30 százalékát kitevő céges fuvaroknak egyre nagyobb részét utólag, egy összegben rendezik a megrendelők, és ez likviditási nehézségeket okoz a fuvarozóknak.

A taxisok által "hitelezett fuvarnak" hívott szerződéses munkákat az éles verseny miatt csak alacsony árakkal, és hosszú, 60-90 napos fizetési határidőkkel lehet elnyerni. Az általában tenderen elnyert megbízást a gépkocsivezetők teljesítik hónap közben, majd a hónap végén a taxitársaság kiszámlázza a felgyűlt fuvardíjat. A gépkocsivezető szempontjából már itt összegyűlik 1-30 nap késedelem, ehhez jön még a számlázástól számított fizetési határidő, a görgetett kintlévőséget pedig sokszor sem a taxis, sem a taxitársaság nem viseli el, így egyre több piaci szereplő kerül nehéz helyzetbe. Ilyen körülmények között az elnyert munka öröme nem tart sokáig, a végeredmény a késve kifizetett taxisok dühe, vagy jogi eljárás.

Tovább rontja a fuvarozók helyzetét, hogy a fővárosi taxisok 70 százaléka lízingelt gépjárművel dolgozik, a hitelek döntő többsége pedig svájci frank alapú, azaz az elmúlt években jelentősen megemelkedett a törlesztés.

Az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint január végén 866 taxicég működött az országban, 57-tel több, mint egy évvel korábban, vagyis a cégadatok látszólag nem támasztják alá az ágazat nehéz helyzetét. Ágazati szakértők szerint ez azonban csak a felszín, a szaporodó cégek éppen azt mutatják, hogy egyre több fuvarozó csalódik a taxitársaságokban és próbál függetlenként megélni a piacon. Ráadásul ebben a szakmában gyakori, hogy a márkanév, és a bejáratott fuvarok megőrzése érdekében magát a taxitársaságot nem döntik be, de a tulajdonosok tönkremennek, a cég pedig alacsony áron gazdát cserél.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus HVG 2025. április. 04. 20:00

Gulyás Michelle: Egy pszichológiai könyvet írhatnék lassan – Penge podcast Szilágyi Áronnal és Kenyeres Andrással

Bárhová megy, a bemutatásánál a nevéhez hozzáragasztják: olimpiai bajnok. Pedig alig volt már hátra egy hónap a párizsi játékok megnyitójáig, amikor eldőlt, hogy a szövetség őt nevezi. Gulyás Michelle meghálálta a bizalmat, a hosszú évek alatt elsajátított mentális technikákat is bevetve, flow állapotban versenyezve győzött az utolsó olyan öttusaversenyen, amelyben még szerepelt a lovaglás. A sportoló a Penge podcastban mindezekről, továbbá a kéretlen kritikák kezeléséről, a nemet mondás nehézségéről és a feladatok sokaságával zsonglőrködésről is mesélt Szilágyi Áronnak és Kenyeres Andrásnak.