Márciusban dönt a Mol igazgatósága az osztalékjavaslatról
Márciusban dönt a Mol igazgatósága a 2010. évi nyereség felosztására vonatkozó javaslatról; az idei nyereség várható nagyságát Mosonyi György vezérigazgató nem közölte, csak annyit mondott: "nem fog csalódást okozni a részvényeseknek".
A Mol Zrt. pénzügyi vezérigazgató-helyettese, Molnár József kedden Budapesten az elemzőkkel közösen tartott sajtótájékoztatón bejelentette: ebben az évben 370 milliárd forintot fordít a Mol csoport beruházásokra a tavalyi 332 milliárd forint után.
Az idei üzleti terveket 80 dolláros (plusz/mínusz 10 dollár) Brent olajárra alapozták. Az ural minőségű kőolaj olcsóbb a Brentnél, és ezért 1,75 dolláros különbséget vettek figyelembe a tervek elkészítéséhez. A devizaárfolyamot pedig 280 forintos euró és 209 forintos dollár árfolyamon számolták.
A kitermelés a múlt évi napi olajegyenértéken 143 ezer hordóról az idén 150 ezerre nő a csoporthoz tartozó horvátországi INA szíriai kitermelésének növekedése miatt. Az INA már 2010-ben is olajegyenértéken 82 ezer hordóval járult hozzá a Mol csoport kitermeléséhez.
Mosonyi György az elmúlt évet sikeresnek nevezte, mert "az öt százalékos tőkearányos megtérülés lehetett volna rosszabb is". A 100 milliárd forint konszolidált nettó nyereség mögött 2010-ben 150 milliárd forint adóbefizetés áll: 89 milliárd forint a bányajáradék, 26 milliárd forint a válságadó és további 7-8 milliárd az úgynevezett Robin Hood adó. Extra bányajáradékként még további 35 milliárd forintot is meg kellett fizetni, aminek egy részét ugyan perli a Mol az Európai Bíróságon, de ennek nincs halasztó hatálya a fizetési kötelezettségre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.