2011. január. 26. 08:11 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 26. 08:08 Gazdaság

A britek rosszabbul élnek, mint hat éve

A britek átlagkeresete az idén, reálértéken számolva valószínűleg nem lesz magasabb a hat évvel ezelőttinél, és ilyesmire az utóbbi kilenc évtizedben nem volt példa – mondta a brit jegybank vezetője.

Mervyn King, a Bank of England kormányzója – aki kedd este, egy üzleti rendezvényen tartott helyzetértékelést – a fő tényezők között említette a gyengülő font által is erősített importált inflációt. King szerint 2007 eleje óta a fontban mért nyersolajárak 110 százalékkal, a földgázárak 130 százalékkal emelkedtek.

A jegybanki vezető szerint a pénzügyi válság elhatalmasodása után bekövetkezett fontgyengülés, az ezáltal is erősített energia-áremelkedés, valamint a költségvetési konszolidációs intézkedések részeként idén januártól megemelt áfakulcs együtt évi 3 százalékponttal növeli az inflációs rátát.

Az észak-angliai Newcastle-ban elmondott beszédében Mervyn King közölte: a reálkeresetek tavaly mért meredek visszaesése után - az áfaemelés és más áremelő hatású fejlemények miatt - az idén is csökkenni fognak a reálkeresetek Nagy-Britanniában.

Ennek következtében az átlagos alkalmazotti reálkereset 2011-ben valószínűleg nem fogja meghaladni a 2005-ben mért szintet.

A Bank of England kormányzója szerint Nagy-Britanniában az 1920-as évek óta nem volt példa arra, hogy a reálkeresetek hat évnyi időszakra vetítve csökkentek volna.

A brit jegybank, amely 2009 márciusa óta 0,5 százalékos történelmi mélyponton tartja alapkamatát, jelenleg meglehetősen kényes helyzetben van, az infláció ugyanis csaknem négyszeresen haladja meg a célszintet, ám eközben ismét felbukkant a recesszió visszatérésének rémképe.

A brit statisztikai hivatal ugyanis éppen King beszéde előtt néhány órával közölte, hogy a 2009 harmadik negyedében véget ért recessziót követő alig egy évnyi fellendülés után, 2010 negyedik negyedévében ismét csökkent a brit gazdaság teljesítménye. Az előzetes adatokra alapuló első becslés szerint az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság hazai összterméke (GDP) a tavalyi utolsó három hónapban meglehetősen meredeken, 0,5 százalékkal esett vissza az előző negyedévvel összevetve.

Ez teljesen váratlanul érte a piacot. Az elemzők az utóbbi száz év leghidegebb brit decembere miatt várták ugyan a növekedési ütem lassulását, a konszenzusos előrejelzés azonban így is 0,2 százalékos negyedéves GDP-növekedést jósolt 2010 záró negyedévére.

Londoni pénzügyi szakelemzők szerint a vártnál sokkal rosszabb teljesítményadatok nyomán egyáltalán nem zárható ki az újabb recesszió a brit gazdaságban.

Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi kutatóközpont, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) a statisztikai hivatal adatismertetése után kiadott gyorselemzésében azt írta, hogy a tavalyi negyedik negyedévben kiesett aktivitás egy részét a brit gazdaság az idei első három hónapban valószínűleg behozza, ám Nagy-Britannia technikai értelemben ezzel együtt is visszasüllyedhet a recesszióba - vagyis elképzelhető két egymást követő negyedévben a gazdasági teljesítmény csökkenése -, nem utolsósorban az idei áfaemelés és annak fogyasztási hatásai miatt.

Mindeközben azonban az infláció folyamatosan és gyorsan emelkedik – decemberben, éves összevetésben 3,7 százalék volt a novemberi 3,3 százalék után –, ami egyes elemzői vélemények szerint most már kamatemelést indokolna. A brit kormány által a Bank of England számára előírt, követendő éves inflációs cél 2 százalék.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.