Kevés és drága a búza Romániában
Nagyjából kétszeresére emelkedett a sütésre alkalmas búza ára Romániában az elmúlt egy évben.
Az Új Magyar Szó című bukaresti napilap összeállítása szerint Románia északi megyéiben, a Szilágyságban, Szatmár és Bihar megyében nincs eladó étkezési búza, a magtárak üresek, mindent eladtak. A lapnak nyilatkozva Ágoston Attila, a Sarmasági Malomipari Rt., a régió egyik legnagyobb búzafeldolgozójának társtulajdonosa elmondta, hogy szerinte az új termésig fel kellene szabadítania az állami búzatartalék egy részét, hogy megakadályozzák a kenyér gyors drágulását.
Fazakas János, az egyik csíkszeredai székhelyű malomipari cég beszerzési osztályvezetője szerint Romániában viszonylag jó volt a tavalyi gabonatermés, a jelentős export miatt maradt kevés sütésre alkalmas búza az országban. Emiatt külföldről, elsősorban Magyarországról kell beszerezniük a búzát. Úgy véli, hogy a romániai gazdák kivárnak, arra számítva, hogy néhány hét múlva még drágábban tudják értékesíteni a búzát.
Kelemen Atilla, a román parlament alsóházának képviselője, a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási és élelmiszeripari bizottság alelnöke a lapnak elmondta, hogy a sok eső miatt nagyon kevés olyan minőségi gabona termett, amely megfelel a kenyérliszt követelményeinek. Ezért még az aratás előtt fel kellett volna készülni az államnak arra, hogy elegendő tartalékot halmozzon fel és Románia ne szoruljon importra. Az állami búzatartalékok egy részének felszabadításáról Kelemen elmondta, hogy semmiképp sincs akkora mennyiség, amely a hiányt teljes egészében megoldaná. Ezenkívül egy törvény is tiltja, hogy ezen tartalékokat teljes mértékben felhasználják.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.