Már februárban eldőlhet, mi vár ránk idén
A BUX tavaly mindössze fél százalékot emelkedett. A magyar részvénypiaccal szemben a legtöbb hazai és külföldi szakértő bizalmatlan, sőt, vannak, akik azt állítják, végleg le kell számolnunk a befektetésekről alkotott elképzeléseink egy részével. Abban sokan egyetértenek, hogy a február vízválasztó lehet a hazai részvénypiac számára.
Sokan úgy vélik, a világ részvénypiacain jelenleg egy hosszú távú bessz trend az uralkodó, így nem árt különösen óvatosnak lenni, ha túl sok szó esik holmi bikákról. Az úgynevezett medve, vagy bessz piacon hosszabb távon a részvények árfolyama, sőt, a parkett forgalma is csökken. Történelmi példák szerint a befektetők hangulatának látványos javulását ilyenkor rendre a befektetések értékének rohamos csökkenése követi.
Márpedig a Wall Street teljesítménye tavaly kiemelkedő volt, s a MarketWatch konszenzusa szerint a szakértők idén is az amerikai részvények további drágulására számítanak. Amíg a vállalatok teljesítménye javul, a gazdasági mutatók pedig növekedést jeleznek, az árfolyamok is emelkedni fognak - mondják az optimisták. Ők nem tartják kizártnak, hogy 2011-ben az S&P 500-as mutató akár a történelmi rekordnak számító 1560 pontot is megközelítheti; a New York-i tőzsde jó teljesítménye pedig a többi fejlett és a feltörekvő ország részvényhozamát is megdobhatja.
Mások az amerikai költségvetési és monetáris politika veszélyes kombinációjának kedvezőtlen hatásaira figyelmeztetnek. A részvények árának csökkenését várók szerint a Fednek az újabb pénznyomtatási akciója miatt a vártnál is hamarabb kell majd kamatot emelnie - a magasabb hozam ígéretével és a növekedés megtorpanásának rémével terelve el a tőkét az értékpapírpiacokról. Ráadásul az USA hitelességének felülvizsgálata is egyre valószínűbbnek látszik - figyelmeztet Háda Bálint, a Quaestor szakértője, aki szerint ez akár pánikszerű menekülésre is késztetheti a részvényekbe feketetőket.
A Wall Street-i tőzsde irányadó indexeinek tavalyi, 10 százalékot meghaladó emelkedése mellett a forgalom csökkenése tovább folytatódott, s várhatóan az idén sem áll meg - jelezték a MarketWatchnak nyilatkozó elemzők. A válság kitörése óta tavaly először volt kétszámjegyű az S&P 500-as index emelkedése, és a Barron's konszenzusa szerint a piaci elemzők az idén is hasonló mértékű emelkedésre számítanak, azt várva, hogy a mutató az év eleji 1115 pontról 1373 pontra emelkedik.
Magyarországon a befektetők szeme?
A HSBC friss elemzése szerint 2011-ben a világ részvénypiacainak teljesítményét követő összesített index 11 százalékkal emelkedhet. Véleményével az optimisták táborát gazdagító bankház szerint az eurózóna adósságproblémái és az amerikai gazdaság bizonytalan kilátásai miatt a befektetők figyelme elsősorban a feltörekvő piacok felé fordulhat majd. Itt a HSBC kifejezetten vonzó célpontnak tartja az orosz, a dél-afrikai és nem utolsó sorban a magyar részvénypiacot.
A feltörekvő országokban jelentős érdekeltségekkel bíró bankház elemzői szerint a hitelbedőlések aránya a térségben az idén már csökkenni fog, így a bankpapírok jó vételnek számítanak, az energiaszektor részvényei pedig kifejezetten olcsók. A HSBC tanulmány szerint a bányaipari szektor megítélése tovább javulhat a nyersanyagárak várható emelkedésével, a munkaerőpiaci helyzet javulása pedig vonzóbbá teszi majd a szolgáltatóipari cégek papírjait.
A pesti parketten a bikák megállíthatatlan rohamát vizionáló HSBC véleményével szemben borús képet festettek az általunk megkérdezett hazai elemzők. A CIB előrejelzése szerint a BUX tavalyi, mindösze fél százalékos emelkedése után idén alig haladja majd meg a kedden - az év eleje óta szinte töretlen emelkedés után - elért 22 483 pontos szintet. A CIB 2011 december végére 22 800 pont környékén várja a pesti parkett irányadó indexének állását. Az OTP részvényeit 5400 forint, a Molt 23 000 forint, a Magyar Telekom papírjait pedig 700 forint körüli áron prognosztizálja az év végére Kovács Nóra, a bank részvénypiaci szakértője. Az OTP kedden 5350, a Mol 22 170, az MTelekom pedig 51 forinton zárt.
A CIB elemzője szerint a a magánnyugdíjpénztárak részvénypiaci aktivitásának megszűntével a felhajtóerő egy időre elpárologhat a BÉT-ről. A BUX átlagforgalma tavaly meghaladta a 22 milliárd forintot; az idén - az alapok visszavonulását követően - a forgalom átlaga mindössze 10 milliárd forint volt. A jelenleg mind a hazai, mind a külföldi szereplők körében inkább alulsúlyozott magyar részvénypiaccal szembeni bizalmat makroszempontból leginkább a kormány februárra ígért akciótervének kedvező fogadtatása javíthatja a szakértő szerint.
Az OTP esetében Kovács Nóra szerint érdemes lesz figyelni a bankcsoport magyar és román érdekeltségeinek helyzetére, amely a hitelpiacok gyenge teljesítménye miatt várhatóan 2011-ben kevésbé javulhat, s így a részvény jelentős felértékelődésére sem érdemes számítani. Ha a Mol növelni tudja részesedését az INA-ban, a horvátországi érdekeltségeit optimalizálhatja, ez pedig a részvény drágulását is segítheti. A Magyar Telekom megítélését segítheti, ha a társaság brüsszeli keresete, amelyben a kormány által távközlési szektorra kivetett különadót támadja kedvező elbírálásban részesül - figyelmeztetett a CIB elemzője.
A BÉT-en forgó kis papírok közül Kovács Nóra a Pannergy, az RFV és a CIG részvényeit ajánlotta a befektetők figyelmébe, hiszen szerinte ezek az értékpapírok számottevő hozammal kecsegtetnek. A magánnyugdíjalapok egyedül a CIG-be nem fektettek, s a kibocsátás óta egy tisztulási folyamat is lejátszódott a részvénytulajdonosok körében, így a részvénybe fektetők jó helyzetbe kerülhetnek az idén. Az RFV-nél nemrég új program indításáról számoltak be, s a Pannergy termikus energia-programja is sikerrel járhat, így amennyiben a magánnpénztári alapok kivonulása nem okoz túl nagy leértékelődést e papíroknál, úgy érdemes lesz ide invesztálni a CIB elemzője szerint.
Február töréspont lesz
Peter Eliades részvénypiaci elemző a MarketWatchnak nyilatkozva jelezte: akár már januárban eldőlhet a bikák vagy a medvék uralják majd a New York-i tőzsdét az idén. A szakértő ugyan nem tartja elképzelhetetlennek, hogy az év első felében az S&P 500 irányadó index értéke akár 1500 pont fölé is emelkedhet, ám az év végére ebből az előnyből lehet, hogy semmi sem marad. A tengerentúli tőzsde Eliades szerint ebben az évtizedben nem kecsegtet kedvező kilátásokkal; évi maximum 4-5 százalékos hozamok mellett akár 3 százalékos veszteséget is elkönyvelhet évente a Wall Streetre fektetők.
Háda Bálint, a Quaestor szakértője szerint a BUX akár 18 000-19 000 pont körül is zárhatja az évet. Az OTP árfolyama 3500-3800 forint körül, a Magyar Telekom papírjainak értéke 700, a Molé pedig 26 000-26 500 forint körül zárhatja az évet. Ezek a pesszmista forgatókönyvet szem előtt tartó előrejelzések arra az esetre érvényesek, ha a kormány februárra meghirdetett intézkedései nem győzik meg a befektetőket - hangsúlyozta a szakértő, aki szerint február töréspont lehet a pesti parkett megítélése szempontjából. A Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által ígért akcióterv befektetői és hitelmegítélésünk további romlását, vagy a magyar piaccal szembeni bizalom növekedését is meghozhatja.
...le kell számolni azzal az elképzeléssel, hogy léteznek biztonságos és nem biztonságos befektetések. Az elmúlt évek tapasztalata azt mutatja, hogy a kockázatmentesnek tartott állampapírok is jelentős veszélyeket rejthetnek; a befektetések kockázata mérsékelhető, de ki nem zárható. A kivárásra alapozó befektetői magatartás sem tud többé érvényesülni - nem lehet többé "kiülni" egy besszt - figyelmeztet Háda Bálint, aki szerint ma a likviditás a befektetések megítélésének egyik legfontosabb szempontja.
Háda szerint ha a gazdasági növekedés a kormány várakozásainak megfelelően beindul, s a befektetői bizalom is helyreáll, arra az OTP részvényei reagálnak majd először pozitívan. Amennyiben a magyar piacról jelenleg élő negatív kép bármely okból fennmarad, a cég eredménynövekedésének üteme lelassulhat.
Az OTP megítélésén ronthat, ha a kelet-európai leányok hitelportfóliójában a bedőlő adósságok aránya tovább nő. A Queaestor szakértője szerint az eredmény több mint felét adó magyarországi tevékenységet is várhatóan a növekvő hitelbedőlések ronthatják. A frank tartósan nem lesz 200 forint alatt 2011-ben, és az euró forinttal szembeni leértékelődése sem várható, s ez csak hozzájárul az adósok fizetőképességének romlásához.
A Mol megítélésének kedvezhet, ha az olaj, s a benzin ára az idén tovább emelkedik; a finomított termékek iránti kereslet növekedése a finomítói marzsokat is tágíthatja, tovább növelve a cég eredményességét. A Mol az INA menedzsment jogait már gyakorolja, de az 50 százalék feletti tulajdonjog megszerzése csak javít helyzetén. Háda Bálint arra is figyelemztetett, hogy a Mol több projektje két-három éven belül beérhet, s az új lehetőségek már most kezdenek beépülni a részvény árfolyamába.
A kisebb részvények közül a Quaestor szakértője az Egist ajánlja a befektetők figyelmébe. Háda Bálint ígéretes történetnek tartja az Egis nemrég megindult török piacszerzését, melynek részleteiről a negyedéves jelentésekből többet is megtudhatunk. A Richter értéke attól függően változhat, hogyan tudja kihasználni nyugat-európai akvizícióit, bár a generikus gyártóból kutató-gyártó céggé avanzsált Richter részvényei megítélésének kedvez a nagyobb hozzáadott érték.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.