2011. január. 06. 10:20 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 06. 10:12 Gazdaság

Így növel profitot az MVM

A lakossági szolgáltatók felé nem csökkentette tarifáit, ám a központi áramnagykereskedelmet végző MVM tavalyi árverésein estek a belső árak - számol be a Népszabadság.

A központi áram-nagykereskedelmet végző Magyar Villamos Művek (MVM) honlapjának tanúsága szerint az állami holding tavaly csak egyre csökkenő áron tudta értékesíteni nyilvános árverésein a 2011-es leszállítású áramot. Általánosságban az MVM vásárolja fel a magyar fogyasztók kiszolgálásához szükséges áramot az erőművektől, és adja tovább a kereskedőknek, például a lakossági szolgáltatóknak. Évi közel ezermilliárdos forgalom mellett ezen a tevékenységen – az utóbbi időkben – több tízmilliárdos sápot szed le - írja a Népszabadság.

Az MVM nagykereskedelmi monopolhelyzetét a verseny érdekében az elmúlt években igyekeztek megtörni, de a holding továbbra is központi szereplő. Az átláthatóság érdekében az MVM-nek három éve bizonyos mennyiségű áramot nyíltan, árverésen kell értékesítenie. Ennek eredményét szakértők viszonyítási pontként használják. Tavaly júniusban a központi termékre kilowattóránként 14,8, szeptemberben 13,9, a novemberi árverésen pedig 13,42 forintos ár alakult ki. Ez, akárhogy vesszük, közel tízszázalékos csökkenés - írja a lap.

A szabályok ugyanakkor olyanok, hogy ebből nem lehet egyenes következtetést levonni a lakossági árakra. A háztartások tarifáit kifejezetten tilos árverésen meghatározni. Az MVM a lakossági áramot így továbbra is egy titkos szerződés szerint értékesíti a szolgáltatóknak. Több nyilvános dokumentum is utal a lakosságnak szánt áram MVM-szolgáltatók közti „elismert” átlagárára.

Ezek a számok jellemzően 15 forint felettiek. Ugyanakkor szakértők határozottan figyelmeztetnek, hogy a két szám nem hasonlítható össze, teljesen más alapúak, ráadásul a nyilvános ár és a tényleges –titkos – MVM-es eladási ár között is lehet különbség. Ha áramárról van szó, „szakértői” magyarázatokban amúgy sincs hiány. A végén mégis mindig arra lyukadunk ki, hogy a nemzetközi áremelkedéseket feltétlenül „be kell építeni” a lakossági áramárba, a csökkenést viszont nem érezhetik meg a fogyasztók - írja a Népszabadság.

További részleteket itt olvashat!

zöldhasú
Hirdetés