2010. december. 13. 10:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 13. 10:15 Gazdaság

Száguldó cégfelvásárlások, gigaprofitok a bányaiparban

A közelmúltban lezajlott nemesfém rali után úgy tűnik, hogy egy jóval kevésbé értékesnek tartott nyersanyag kelti fel a befektetők figyelmét. A szén – habár továbbra is nagy mennyiségben áll rendelkezésre szerte a világon – rendkívül fontos a BRIC-országok (Brazília, Oroszország, India és Kína) számára és nem csak energiatermelési szempontból.

Kína, a világ vezető acélgyártója, az éves globális termelésnek több mint 40 százalékát adja, az elmúlt években megsokszorozódott kereslete miatt saját szénkitermelése mellett is jelentős mennyiségű, jó minőségű szenet importál kohászati célokra. Az import növekedését leginkább az táplálja, hogy Kínában egyre fontosabb szerephez jutnak a gazdaságnak azok a szektorai, amelyek nagy mennyiségben dolgoznak fel acélt, a különleges ötvöző anyagok (króm, molibdén) mellett. Ilyen például az autógyártás, a vasutak korszerűsítése, illetve a stabil, földrengésálló épületek tervezése. Tavaly az ország behozatala összesen 36 millió tonnát tett ki, míg az európai import mértéke ugyanebben az évben csupán 41 millió tonna volt.

A kereslet fellendülésének másik fő mozgatórugója India, az egykori agrár országból a világ ötödik legnagyobb acéltermelőjévé nőtte ki magát, ugyanakkor meghatározó szerepet tölt be a humán és informatikai szolgáltatások, illetve a generikus gyógyszergyártás területén. A feltörekvő országok szénimportját az ipari felhasználás és az ingatlan és infrastruktúrafejlesztés által keltett keresletnövekedés mellett a 2008-as szintek alatt található tonnánkénti árak, illetve az alacsony tengeri fuvardíjak is ösztönzik.

„E tényezők további pozitív hatással vannak a vállalatfelvásárlási törekvésekre” – vélekedett Bakács Tamás a Reálszisztéma portfoliómenedzsere. A szénszektorban a közelmúltban megkezdődött akvizíciós hullám első lépéseként India vezető szánkitermelője, a Coal India Ltd. tett felvásárlási ajánlatot az USA negyedik legnagyobb szénkitermelőjének számító Massey Energy-re. Ezt követően látott napvilágot a hír, hogy az NMDC, Ázsia harmadik legnagyobb vasérc-kitermelője négy orosz szénbánya megvásárlását tervezi Mihail Prohorov milliárdostól. A közép-kelet európai régió sem maradt érintetlenül: októberben a cseh New World Resources 1,2 milliárd dollár értékű ajánlatot tett a lengyel Bogdankára. A sort az USA vezető szénkitermelője, a Walter Energy Inc zárja, amely bejelentette a kanadai Western Coal felvásárlását. Ennek következtében az addig a szektortársakhoz képest jelentősen alulértékelt Western Coal londoni jegyzése több mint 40 százalékkal emelkedett. Az egyesülés következtében a világ egyik vezető,  jó minőségű, kohászati célú szenet termelő bányatársasága jönne létre, melynek készletei megközelítőleg 385 millió tonnára rúgnának, s ez az Egyesült Államok kilencévi teljes kohászati széntermelésének felel meg!

A felvásárlási tendencia egy érdekes momentuma, hogy a Walter Energy neve is felmerült a BHP Billiton által kiválasztott célpontok között. A világ egyik vezető bányaóriásának számító BHP a közelmúltban a kanadai kormány nyomására kényszerült elállni a Potash Corporation of Saskatchewan felvásárlásától, amiért nem kevesebb, mint 40 milliárd dollárt fizetett volna. Jelenleg azonban bizonytalannak tűnik, hogy a bányaóriás a szénszektorban terjeszkedne-e tovább, elsősorban versenyjogi akadályok miatt. Ugyanakkor, a BHP célpontjai között olyan olajtársaságok neve is felmerült, mint az Anadarko Petroleum, vagy a vezető ausztrál olajvállalat, a Woodside Petroleum, amelyik globális szinten is az elsők között jár cseppfolyós földgáz-előállításban. Könnyen megeshet, hogy a Walter Energy a Western Coalra tett felvásárlási ajánlattal az esetleges BHP akvizíció elkerülése végett, az előre menekülés stratégiáját alkalmazta.    

Bakács Tamás szerint a jövőben a bányavállalatok részvényei is a nyersanyagokhoz hasonló mértékben megemelkednek, a folyamatot pedig tovább fűtik az alulértékelt vállalatok körében sűrűsödő akvizíciók. A prognózist támogatja, hogy a Toronto Stock Exchange bányavállalatokat tömörítő indexe, az S&P/TSX Capped Diversified Metals & Mining Index szeptember eleje óta 40 százalékkal emelkedett, amit a Kína által bejelentett megszorítások sem tudtak megállítani. Habár a növekedés jelentős, mértéke egyelőre még így is elmarad a nyersanyagpiacon tapasztaltaktól.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.