Gazdaság hvg.hu 2010. november. 22. 08:03

Kiderült, mennyiért árulják a Fradit

Eddig csak befektetői körökből szivárgott ki a hír, a múlt héten Kevin McCabe azonban nagydobra verte: túl kíván adni a Ferencváros csapat- és ingatlanfejlesztési projektjén - írja a Világgazdaság. Az irányár a lap szerint 50 millió euró (14 milliárd forint). Tarlós István budapesti főpolgármester magyar tulajdonban szeretné látni a Ferencváros Labdarúgó Zrt.-t, amelynek igazgatótanácsába az elnökség múlt héten Kubatov Gábort, a Fidesz pártigazgatóját javasolta.

A pénzügyi terv már a 2008-as vásárláskor úgy szólt, azért vágnak bele az Üllői úti sporttelep vegyes hasznosítású fejlesztésébe, hogy a nem nyereségorientált labdarúgóprofilt legyen miből finanszírozni - írja hétfői számában a Világgazdaság. A válság azonban közbeszólt, a lap szerint az ingatlanos projekthitelek kondíciói egyre keményebbek, közben tulajdonosként McCabe-nek azzal is szembe kell néznie, hogy a futballcsapat és a stadion fenntartása folyamatosan óriási tőkeinjekciót kíván.

Az Esplanade Consultants révén az FTC-t tulajdonló Kevin McCabe árulja ugyan az Üllői úti sporttelep projektjét, ettől azonban a stadion tervezett felújítása még nem került veszélybe - nyilatkozott a lapnak Kari Attila, a Ferencvárosi Torna Club volt elnökségi tagja. „A 2008-ban az FTC Zrt.-ről kötött adásvételi szerződés értelmében az új tulajdonos megígérte, hogy felújítja az Üllői úti stadiont, és erre a célra 1,2 milliárd forintot letétbe is helyezett. Amenynyiben az angol befektetőnek ez a vállalása 2014 végéig nem teljesülne, a letétbe helyezett összeg kamatostul a klubra száll a felújítás kötelezettségével egyetemben” - hangsúlyozta Kari Attila.

Az Esplanade azonban eredetileg a felújításnál sokkal többre vállalkozott. A fejlesztés nyomán az Üllői út 129. alatt olyan multifunkcionális komplexum jött volna létre, amely a mostani 18 ezresnél négyezer nézőhellyel nagyobb stadiont, szállodát, kiskereskedelmi és irodaingatlant is magában foglalt volna. „McCabe úr a kezdetektől tisztában volt vele, hogy a projekt értékét az FTC mint labdarúgócsapat adja, ennek rendelte alá az ingatlanfejlesztést. A cél középtávon az volt, hogy a futballcsapat működése a multifunkcionális stadion hozamából finanszírozható legyen, ezt követően szerette volna McCabe úr a csapatot magyar befektetőknek értékesíteni” - emlékeztetett a Világgazdaság szerint Patrick Vangoidsenhofen, az Esplanade mögött álló Scarborough Property Group egykori befektetési igazgatója a két évvel ezelőtti tervekre.

Az angol befektető 2008 tavaszán a komplex tervnek megfelelően több irányban is elkötelezte magát. Egyrészt 800 millió forintért megvásárolta a sportklubtól a korábbi labdarúgó-szakosztályt tömörítő FTC Zrt.-t, 1,5 milliárdért az Üllői úti sporttelep kilenc évre szóló használatának a jogát, valamint az MNV Zrt.-től magának a 7,5 hektáros sporttelepnek a tulajdonjogát. Ezekhez természetesen kötelezettségek is társultak. A Világgazdaságnak nyilatkozni nem kívánó Alexander Gerstl, az FTC Zrt. igazgatósági tagja a klub baráti körének honlapján havi 100 millió forintra becsülte részvénytársaságának üzemi veszteségét, amelyet az angol befektetőnek tagi kölcsön formájában folyamatosan be kell tennie a vállalkozásba. (A klubhoz közel álló források ezt az összeget jóval kisebbre, évi 2-3 millió euróra teszik.) Kevin McCabe ezenkívül vállalta, hogy a stadiont négy éven belül felújítja, majd az MNV Zrt.-nek tett vállalást 2009 januárjában közös megállapodással 2014 végére módosították.

A határidő kitolását a gazdasági helyzet tette szükségessé; a válság kellős közepén nem lehetett finanszírozást szerezni ilyen volumenű ingatlanfejlesztésre. A befektetőtárs keresését, illetve a projekt egészének eladására vonatkozó múlt heti bejelentését Kevin McCabe újfent a gazdasági helyzettel, a banki finanszírozás megoldatlanságával indokolta. A Financial Timesnak nyilatkozva a csapatért és a projektért együttesen 50 millió eurós irányárat jelölt meg, ez a Világgazdaság által megkérdezett szakértők szerint a Fradi-projekt kapcsán keletkezett költségeinek és kötelezettségvállalásainak mintegy kétszerese.

Tarlós István, Budapest főpolgármestere Orbán Viktor miniszterelnökkel és Bánki Erikkel, az Országgyűlés sportbizottságának elnökével összhangban tenne azért, hogy a Ferencváros Labdarúgó Zrt. magyar tulajdonba kerüljön - írta múlt héten a Blikk. A 62 éves politikus a lapban közölt interjúban múlt héten azt mondta, néhány, általa alkalmasnak tartott üzletembert megkérdez arról, hogy megvásárolnák-e az FTC-t. Tarlós hozzátette, hogy az üzleti feltételekről és a vételárról senkivel sem tárgyal, a hatáskörét ugyanis nem szeretné túllépni.

A főpolgármester úgy fogalmazott, nem tudja támogatni azt, hogy a Ferencváros ingatlanának kétharmadára üzletközpontot építsenek, szerinte ugyanis az NB I-es csapatnak elsősorban egy 20-25 ezer férőhelyes új stadionra van szüksége, amelyet a jelenlegi alapokra lehetne felépíteni.

Múlt héten jelentették be azt is, hogy az FTC elnöksége Kubatov Gábort, a Fidesz országos pártigazgatóját delegálja a labdarúgó zrt. igazgatótanácsába - közölte a klub. Mivel az FTC-nek ötszázalékos részesedése van a labdarúgó zrt.-ben, így az igazgatótanácsba egy főt delegálhat, ez lett most Kubatov, aki az FTC november 2-i tisztújító közgyűlésén került be az elnökségbe.

zöldhasú
Hirdetés