London szerint gyorsulni fog a magyar infláció
Valamelyest gyorsuló magyar inflációt jósoltak októberre a csütörtöki adatismertetés előtt adott előrejelzéseikben vezető londoni befektetési és gazdaságelemző házak felzárkózó piaci szakértői.
A nagy citybeli bankok és pénzügyi tanácsadó cégek - UBS, Deutsche Bank, 4cast, BNP Paribas, Bank of America-Merrill Lynch, TD Securities, Goldman Sachs, JP Morgan - feltörekvő térségi elemzői viszonylag szűk sávban mozgó, 3,9-4,2 százalék közötti prognózisokat adtak a múlt havi, teljes kosárra számolt éves összevetésű magyarországi inflációra. Az előrejelzések átlaga 3,99 százalék volt. Szeptemberben 3,8, az augusztusban 3,7 százalékos éves drágulási ütemet mértek Magyarországon.
A 4cast nevű londoni pénzügyi tanácsadó csoport elemzői 4 százalékos éves inflációt valószínűsítettek októberről, megjegyezve, hogy ezt csak "mérsékelt gyorsulásnak" tartanák a szeptemberi szinthez képest. A ház szakértői szerint elsősorban az élelmiszerekre és a nem tartós fogyasztási termékekre ható szezonális tényezők gyakorolhattak valamelyes felhajtóerőt az árakra a múlt hónapban.
A cég várakozása szerint ugyanakkor a tartós fogyasztási termékek és a nem hatósági árszabályozású szolgáltatások inflációja jó eséllyel "szelíd" maradt, mivel továbbra sem látszik semmilyen nyomás a hazai keresleti oldalról.
A TD Securities nevű globális befektetési tanácsadó cég londoni elemzői - akik az általános citybeli konszenzussal egyezően szintén 4 százalékos éves inflációt várnak a múlt hónapról - előrejelzésükben mindazonáltal kiemelték, hogy - ha a prognózis beválik - október lenne egymás után a második olyan hónap, amelyben a magyar infláció gyorsult, megfordítva az év korábbi szakaszára jellemző, lefelé tartó pályát.
A ház szerint a várt újabb inflációs gyorsulás "fő felelőse" a forint korábbi gyengélkedése, mivel a belső kereslet továbbra is nyomott.
A TD Securities citybeli elemzői kiemelték azt is, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve újabb monetáris mennyiségi enyhítési programjának bejelentése az elmúlt napokban "nem sokat erősített" a forinton, viszont több olyan tényező is van, amelyek gyengítő irányú kockázatot jelentenek a forintra. A cég szakértői ezek közé sorolták, hogy jóllehet a jövő évi költségvetési tervezetben a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alatti hiánycél szerepel, ám hiányoznak a szerkezeti jellegű intézkedések, és ez "kétségek között hagyja" a nemzetközi hitelminősítőket.
A ház felidézte, hogy a Standard & Poor's - bár a minap megerősítette Magyarország hosszú lejáratú devizakötelezettségeinek még épphogy befektetésre ajánlott, "BBB mínusz" szintű adósosztályzatát - érvényben hagyta a besorolás negatív kilátását, vagyis változatlanul fennáll a leminősítés kockázata.
Ha az S&P a jelenlegi besorolási szintet rontaná, azzal Magyarország ennél a cégnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott, spekulatív adósi kategóriába.
A BNP Paribas bankcsoport elemzői - akik az MTI felmérésébe bevont házak közül a legmagasabb, 4,2 százalékos októberi inflációs előrejelzést adták - szintén hangsúlyozták, hogy az S&P-osztályzat megerősítése ellenére "nem múlt el végleg" a befektetésre ajánlott magyar adósbesorolás megvonásának veszélye, mivel a cég szerint meglehetősen magas az esély azon kockázatok valamelyikének néhány hónapon belüli megvalósulására, amelyek a magyar adósbesorolás rontására késztethetik az S&P-t. A BNP Paribas szerint mindazonáltal valószínűtlen, hogy a Standard & Poor's a minapi megerősítés után a következő hat hónapban visszaminősítené Magyarországot.
A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemző részlegének szakértői prognózisukban úgy vélekedtek, hogy a magyarországi infláció már "elérte mélypontját", és októberben valószínűleg 4,0 százalékra gyorsult vissza az éves összevetésű ütem.
A GS szerint Magyarországon - ahogy a térség egészében is - a magasabb élelmiszerárak "valamelyes felhajtóerőt" gyakorolnak a teljes kosárra számolt inflációra, emellett a korábbi élelmiszer-ársokk most már várhatóan elkezd átszűrődni a maginfláció szintjére is. További felfelé ható nyomást gyakorol a magyarországi árakra a második-harmadik negyedévi forintgyengeség késleltetett hatása, és bázishatások is befolyásolják a teljes kosárra számolt inflációt - indokolták inflációs gyorsulást valószínűsítő előrejelzésüket a Goldman Sachs londoni szakértői.
A JP Morgan bankcsoport londoni elemzői is 4 százalékos éves inflációt jósoltak a múlt hónapról. A cég szakértőinek előrejelzése szerint valószínűleg az élelmiszer- és az üzemanyag-összetevőben érvényesülő bázishatás gyorsította az általuk várt szintre a tizenkét havi októberi inflációs ütemet. A JP Morgan azzal számol, hogy 2011 elején 3,5 százalék körüli szintre lassul vissza az éves magyarországi infláció, de a cég azt is jósolja, hogy a drágulási ütem jövőre és még 2012-ben is az MNB által meghatározott 3 százalékos cél felett marad.
A londoni cégek elemzőinek előrejelzései az októberi inflációra, teljes kosárra, éves összevetésben számolva:
UBS: 3,9 százalék
Deutsche Bank: 3,9
Bank of America-Merrill Lynch: 3,9
4cast: 4,0
TD Securities: 4,0
Goldman Sachs: 4,0
JP Morgan: 4,0
BNP Paribas: 4,2
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.