Kína, India és Brazília ad lökést a világgazdaságnak
A világgazdaság növekedését továbbra is a feltörekvő gazdaságok lendítik előre, a fejlett gazdaságok többsége még mindig a magas munkanélküliséggel és az apadó fogyasztói kereslettel küzd – állapítja meg a PwC legfrissebb tanulmánya.
A PwC brit makrogazdasági csoportja által készített jelentés a tanácsadó cég sajtóközleménye szerint az idei évre 3,5, 2011-re pedig 3,1 százalékos globális GDP-növekedést jósol. A jelentés hangsúlyozza: a világ fejlődő és fejlett részei által nyújtott teljesítmény eltérő.
A jelentősebb feltörekvő gazdaságok közül Kína és India esetében várható, hogy 2010 és 2011 folyamán folytatják figyelemreméltó növekedésüket. Szakértők Kína esetében az idén 9,6, jövőre 9,3 százalékos, míg India esetében az idén 8,6, 2011-ben pedig 8,5 százalékos GDP-növekedést prognosztizálnak. Oroszországban az idei 4,4 százalék után 4,5, Brazília esetében az idei 7,4 százalék után 4,3 százalékos növekedést várnak a szakértők.
A fejlett gazdaságokban teljesen más a helyzet. Az eurózónában a recesszióból való kilábalás sok tagország számára lassú és fájdalmas folyamat. A magas munkanélküliség ráta és a megszorítások valószínűleg tovább rontják majd a növekedési kilátásokat. Az eurózónában a szakértők az idei évre 1,6, jövőre 1,3 százalékos növekedést várnak.
Ezzel a tendenciával csupán Németország dacol, hiszen GDP- növekedése az előrejelzések szerint az idén éves szinten 3,3 százalék lesz, amely az eurózóna egészére vonatkozó növekedési mutató több mint kétszerese, jövőre pedig 2,2 százalék. Az Egyesült Királyságban az idén és jövőre 1,6, illetve 2 százalékos, Franciaországban 1,6, illetve 1,4 százalékos, Olaszországban pedig 1,1, illetve 0,8 százalékos GDP-növekedés várható.
Mindeközben az Egyesült Államok gazdasága - ahol az idén 2,6, jövőre 2,4 százalékos GDP-növekedés várható - lassan újra növekedési pályára áll, a még mindig magas munkanélküliség és a nem szűnő deflációs aggodalmak ellenére. Az USA, Nagy-Britannia és Japán jegybankjai mind jelezték, hogy a quantitative easing (mennyiségi enyhítés, azaz számlapénz teremtés) képzelhető el, sőt már konkrét lépések is történtek annak érdekében, hogy többletlendületet kapjon a gazdaság élénkülése.
A PwC makrogazdasági tanácsadási csoportja több mint 40 ország gazdasági teljesítményét vizsgálja, amelyek együttesen a globális GDP 90 százalékát teszik ki. A csoport szakértői különböző vállalatokkal és kormányokkal is együttműködnek a stratégiai lehetőségek és külső kockázatok felmérése érdekében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.