Elfogadta a bankadót a német kormány
Elfogadta a bankadóról szóló jogszabály tervezetét szerdán a német kormány .
A berlini vezetés a pénzügyi szektor stabilitását kívánja javítani a bankadóval. A javaslat szerint az adót a németországi székhelyű bankoknak és hitelezéssel foglalkozó egyéb vállalatoknak kellene megfizetniük. A bankadóból származó bevétellel egy biztonsági alapot töltenének fel. A szorult helyzetbe került hitelintézetek ebből az alapból juthatnának támogatáshoz.
A befizetett összeg − a tervek szerint nagyjából évi 1,3 milliárd euró − nem az államháztartás forrásait növelné, az alap a Lehman Brothers 2008 őszi bukása nyomán felállított pénzpiaci stabilitási hivatal (FMSA) felügyelete alá kerülne. Az adó mértékét több tényező alapján, köztük az adózó társaság ügyletei kockázatosságának függvényében kellene meghatározni. A biztosítók és a hitelezéssel nem foglalkozó egyéb vállalkozások − például befektetésialap-kezelők − mentesülnének a teher alól.
Az adó hatálya alá kerülő társaságok elutasítják a kormány javaslatát, a hitelezési képesség romlásától tartanak. A konzervatív-liberális kormánykoalíció baloldali ellenzéke ugyanakkor elégtelennek tartja a javaslatot. A bírálatok között felmerült az is, hogy a terhet a bankok az ügyfelekre háríthatják. A javaslatot az év vége felé fogadhatja el a törvényhozás.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.