Görög válság: több növekedésösztönző forrást szeretne Papandreu
Uniós szintű adókból több növekedésösztönző forrás előteremtését szorgalmazta szerdán Brüsszelben Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnök.
A hitelképtelenség peremére sodródott, hatalmas uniós és más nemzetközi pénzügyi támogatásra rászoruló balkáni ország kormányfője az európai szocialista és szociáldemokrata vezetők találkozója közben, az uniós állam-, illetve kormányfők csütörtöki brüsszeli tanácskozásának előestéjén nyilatkozott újságíróknak.
„Szükség van mind az államháztartás konszolidálására, mind pedig olyan forrásokra, amelyek nem az EU-tagország nemzeti költségvetéséből származnak” – vélekedett.
Papandreu szerint a gazdasági növekedést abból lehetne ösztönözni, hogy EU-szintű adót vetnek ki a pénzügyi tranzakciókra, „zöld adóval” kellene sújtani a magas szén-dioxid-kibocsátást, illetve akár eurókötvényeket is ki lehetne bocsátani.
A tagállamoknak megerősített gazdasági koordináció mellett olyan, fejlett technológiát képviselő nemzetgazdaságokat kellene teremteniük, amelyekben érvényesül a társadalmi összetartozás elve is – mondta.
Szerinte az európai pénzügyi stabilitási mechanizmust – amelynek alapjait a görög hitelválság miatt, de az esetleges további, szintén csődközeli helyzetbe jutó országok megsegítésére fektette le az euróövezet – intézményesíteni kell, valamint ki kell egészíteni egy európai valutaalap létrehozásával, valamint a ma még nagyon átláthatatlanul működő "pénzügyi árnyékgazdaság" megrendszabályozásával.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.