A Generali megjósolta, hogy mikor lesz eurónk
A Generali Alapkezelő szerint 5,5 százalékra is nőhet az idei deficit, az eurót pedig az évtized második felében vezethetjük be – vélekedik Vizkelety Péter a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője.
Egy időre véget érhet a kamatcsökkentési sorozat: „Az ország belső folyamatai, illetve a gazdaság állapota indokolttá teszik az alapkamat fokozatos csökkentését, aminek azonban a felerősödő globális kockázatok megálljt parancsolhatnak. Láthattuk az elmúlt 1-2 hétben, hogy sem a forint, sem a kötvénypiac nem tudta már függetleníteni magát a külső folyamatoktól. Véleményünk szerint a korrekcióra az említett kockázatok jelenléte nélkül is megérett már az idő, pusztán a belső bizonytalanságok miatt. Bár voltak olyan nyilatkozatok a jegybank részéről, hogy van még tér kamatcsökkentésre, úgy gondoljuk, hogy a monetáris tanács május végén óvatosabb lesz, és ha utal is majd rá, hogy a lazítási ciklus még nem ért véget, ezúttal kivár majd és 5,25 százalékon hagyja az irányadó rátát” – mondja Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője.
Az elemző szerint ahhoz, hogy bármifajta számottevő reformfolyamat elinduljon, biztosan szükség van némi lazításra: az 5-5,5 százalékos hiányt a piac még képes tolerálni és finanszírozni. Az is biztos egyúttal – mondja Vízkelety –, hogy a piac elvárja a takarékosan gazdálkodást az előttünk álló kormányzati ciklusban, és egy olyan költségvetési pálya felrajzolását is, amelyben a maastrichti cél elérése kézzelfogható közelségbe kerül. Ehhez legalább 1 százalékpontos éves lefaragásra lenne szükség, s azzal is csak a ciklus vége felé jutnánk el a 3 százalékos GDP arányos szint alá. Azaz euróról 2015 előtt nem nagyon beszélhetünk – véli Vizkelety Péter. „Az eurózóna stabilitásához nem kellenek szigorúbb feltételek (a felzárkózó országok számára a jelenlegiek is komoly nehézségeket jelentenek és jelentettek, már a múltban is), egyszerűen a jelenlegi feltételeket kellene betartani, illetve betartatni, ezáltal a piaci aggodalmak gyorsan enyhülhetnének” – állította a Generali szakembere.
„Az eurózóna hitelpiaci problémáinak kiéleződése miatt a forint is volatilisabbá vált az elmúlt időszakban, ennek növekedéséhez és végeredményben a 4-5 százalékos euróval szembeni gyengüléshez a belpolitikai események (költségvetési kérdőjelek, az alapkamatról szóló nyilatkozatok) is hozzájárulhattak, ám ezek jelentősége a jelenlegi helyzetben eltörpül a külső környezet hatásai mellett. Ha elindul a tényleges kormányzati munka az új kormány felállásával, a befektetők is egyre nagyobb figyelmet szentelnek majd a belső folyamatoknak” – fejtette ki véleményét Vizkelety Péter. Az elemző szerint az export versenyképességének mindenképpen jobb a jelenleg kialakult árfolyamszint. A forint regionális teljesítménye rengeteg tényezőtől függ majd, de a hazai kormányzati intézkedésekről idáig napvilágra került kevés konkrétum a továbbiakban is okozhat némi bizonytalanságot – vélekedett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.