Varga: a tervezett hiány nem tartható
Varga Mihály, a Fidesz alelnöke szerint a gyengébb gazdasági teljesítményből fakadó kisebb adóbevételek, illetve az állami cégek több száz milliárdos veszteségei miatt a költségvetési hiány mértéke május közepére elérheti a teljes évre tervezett 3,8 százalékot.
"Az év elejétől folyamatosan mondjuk, hogy ebben a költségvetésben nincsenek elszámolva olyan tételek, amelyek ebben az évben meg fognak jelenni" - mondta a politikus keddi sajtótájékoztatóján, Kiskunhalason. Varga Mihály hangsúlyozta: nem lehet teljes körű az a költségvetés, amely nem tartalmazza az állami cégek tartozását. Példaként a MÁV-nál felhalmozott 270 milliárd forintos, illetve a BKV-nál meglévő 80 milliárd forintos veszteségre utalt, amelyeket a következő kormánynak rendeznie kell.
A politikus szerint a költségvetés bevételi oldala "több sebből vérzik", hiszen olyan adóbevételek maradnak el, amelyekkel a jelenlegi kormány számolt. Információi szerint az áfából és a jövedéki adóból jelentős elmaradása van a költségvetésnek. Ha ez a tendencia marad a költségvetésben, akkor május közepére a hiány mértéke eléri a teljes évre tervezett hiány összegét, a következő kormánynak ezért nagyobb hiánnyal kell számolnia. "Mindent megteszünk annak érdekében, hogy ezt a hiányt minél kisebb szinten tartsuk, de abban biztos vagyok, hogy az ez évre tervezett 3,8 százalékos hiány nem lesz tartható" - mondta.
Az MTI kérdésére az első Orbán-kormány pénzügyminisztere azt nem tudta megmondani, hogy hitelt kell-e felvenni az IMF-től vagy sem, mert a kormányzati átadás-átvétel után lehet arról tájékozódni, mi is van ebben az IMF-szerződésben, mire vállalt kötelezettséget a jelenlegi kormány, és mekkora összeget tud a piacról finanszírozni az új vezetés. "Abban biztos vagyok, hogy az IMF által szervezett hitel az még életben van, egy futó hitel, ezért a következő kormánynak mindenképpen konzultációt kell majd folytatni a szervezettel" - mondta.
Varga Mihály szerint arról is tárgyalni kell az IMF képviselőivel, hogy a szerződés ezzel a kifutással vállalható-e az ország számára. Információi szerint a hitel teljes összegét nem hívta le a jelenlegi kormány, szeptemberig hosszabbították meg a hitelfelvétel futamidejét, de arról, hogy milyen tételeket hívtak le, azoknak milyen feltételei voltak, csak a kormányzati átadás-átvételkor lesz pontos információjuk.
A fideszes politikus utalt arra, hogy az adósságtörlesztés legnagyobb terhei 2011-ben és 2012-ben következnek be. Ha addig a magyar gazdaságban és a világgazdaságban nem történik érdemi elmozdulás, akkor ez olyan terhet róna az országra, amelyet képtelenség a mai helyzet alapján csak a piacról finanszírozni - magyarázta.
Varga Mihály kitért arra, hogy Magyarországon egymillióval emelni kell a foglalkoztatottak számát. A munkahelyteremtés ezért az új kormány egyik legfontosabb feladata lesz, mert el kell érni a hasonló nagyságú országok foglalkoztatottságát. Csehországot, Ausztriát és Portugáliát említette, ahol a foglalkoztatottság meghaladja a négymilliót. "Azért tűztük ki ezt a célt, hogy az ország ezt a versenyképességi hátrányt ledolgozza" - hangsúlyozta, majd az új kormány egyik kiemelt feladatának nevezte az Európai Unióval kötött, a külföldiek földvásárlását tiltó moratórium három évvel történő meghosszabbítását. "A hároméves időszakban kell felkészülnie a következő kormánynak arra, hogy lehetőség szerint a moratórium lejárta után is a termőföld, a hazai föld alapvetően hazai, magyar tulajdonban legyen" - mondta.
Varga Mihály a sajtótájékoztató után a Sóstói Csárdába meghívott vállalkozóknak beszélt az ország gazdasági helyzetéről, az új kormány legfontosabb feladatairól.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.