Ecostat: a magyar kilábalás követi a nyugat-európai trendet
Januárban a negyedik egymást követő hónapban emelkedett az Ecostat és Világgazdaság közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (gyia); az index 0,14 százalékos emelkedést jelzett.
Az Ecostat közleményében hangsúlyozza, hogy ez az elmúlt két év leghosszabb bővülési periódusa. A gyorsulási irányadó összetevői közül az idei első hónapban nyolc a növekedés, és kettő a csökkenés irányába hatott.
A Világgazdaság honlapján csütörtökön megjelent cikk szerint egyre határozottabban kirajzolódik ugyan, hogy a magyar gazdaságban véget ért a 2008-ban kezdődött mély recesszió, ám összességében még igen kis mértékű a bővülés, és a jelenlegi állapot inkább stagnálásként jellemezhető.
Néhány hónap csúszással, de Magyarország is követi a nyugat-európai trendet, a legtöbb fejlett piacon már a tavalyi harmadik negyedévben bekövetkezett a fordulópont. A magyar növekedés elsősorban a külső kereslet talpra állására építhet, ugyanis a belföldi fogyasztási és beruházási kedv terén még nem érzékelhető pozitív változás.
A gyorsulási irányadó (gyia) egy nemzetközi módszereken alapuló mutató, amelyet a GDP-t előre jelző részindikátorokból számítanak. A mutató gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a belföldi folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nemritkán csak több hónap elteltével látnak napvilágot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.