2010. január. 20. 11:29 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 20. 11:31 Gazdaság

Simor András: 2010 nehéz év lesz Magyarország számára

Nehéz év lesz 2010 Magyarország számára, 2011-ben viszont előnyt jelenthetnek a közelmúltbeli megszorítások – mondta a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerdán az Euromoney bécsi konferenciáján.

A magyar gazdaság a szomszédaihoz képest lassabban fog fejlődni, ha véget ért a gazdasági válság, de előnyt jelent számára, hogy a kormány meghozott egy sor jelentős lépést, amelyek csökkentik az államháztartási hiányt és a növekedési potenciált is javítják – vélekedett Simor András. Az MNB elnöke hat közép- és kelet-európai kollégájával közösen vett részt egy pódiumbeszélgetésen a Euromoney brit gazdasági lap térséggel foglalkozó éves rendezvényén.

A meghozott intézkedéseknek köszönhetően amikor a válság után, 2011-ben más országoknak költségvetési megszorításra lesz szükségük, a magyar költségvetés valószínűleg jó formában lesz, ami lehetővé teszi, hogy növekedjen a gazdaság. Mint mondta: a távolabbi kilátásokat illetően derűlátó, de 2010 még nehéz év lesz.

Magyarországnak nem csak a válságot, de egyidejűleg a korábbi években folytatott politikák következményeit is kezelnie kellett. Ezért a belföldi kereslet rendkívül korlátozott, így a válság után lassabban fog fejlődni a gazdaság a környező országokénál – vélekedett Simor.

Egy kérdésre válaszolva azt mondta: egy gazdasági válság alatt a központi bankoknak más magatartást kell folytatniuk, mint máskor, szorosabban együtt kell működniük a kormánnyal. Amint azonban a normális helyzet visszaáll, ismét önállóbban kell cselekedniük.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.