2010. január. 11. 14:11 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 11. 13:52 Gazdaság

A nemzeti bankot teljes egészében államosítanák Ausztriában

Teljesen állami kézbe kerülne az Osztrák Nemzeti Bank (ÖNB) a pénzügyminiszter hétfőn ismertetett javaslata szerint. Jelenleg 70,27 százalékos az állami részesedés a központi pénzintézetben. Josef Pröll a gazdasági válságra tekintettel javasolta a teljes államosítást.

Pártja, az Osztrák Néppárt (ÖVP) altlengbachi éves értekezlete után ismertetett elképzelése alapján a nominális értéknél jóval magasabb, 50 millió eurós árat nevezett meg a 30 százalékos részvénycsomagért.

Az ÖNB törzstőkéje 12 millió euró. Részvényein jelenleg a szövetségi állam mellett bankok, biztosítótársaságok és érdekképviseleti szövetségek osztoznak. Az állam után a második legnagyobb részvényes a Raiffeisen Zentralbank (8,73 százalék), a harmadik az Osztrák Gazdasági Kamara (WKÖ, 8,33 százalék).

A tulajdonosi szerkezetet évtizedeken át az jellemezte, hogy 50 százalékkal részesedett belőle az osztrák szövetségi állam, míg a másik ötven százalék a két nagy párt, az ÖVP és az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) érdekeltségi körébe tartozó pénzintézetek, illetve érdekszövetségek között oszlott meg. A helyzet azután változott meg, hogy 2006-ban a szakszervezeti szövetség bankja, a BAWAG a csőd szélére került. A BAWAG és a szakszervezetek tulajdonrészét ekkor az állam vette át.

Az a tény, hogy kereskedelmi bankok is részvényesei az ÖNB-nek, időről időre politikai vitát váltott ki. A helyzet bírálói szerint legalábbis problematikus, hogy a nemzeti bank tulajdonképpen a saját tulajdonosainak a működését vizsgálja.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.