Strauss-Kahn a globális egyensúlytalanságok enyhítéséről
Erősebb jüan része lehetne azoknak a reformoknak, amelyet Pekingnek a belső kereslet növelése és a világgazdasági egyenlőtlenségek csökkentése érdekében végre kellene hajtania – vélekedett hétfőn Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója egy pekingi nemzetközi pénzügyi konferencián.
A Reuters tudósítása szerint Dominique Strauss-Kahn úgy vélekedett, hogy a globális egyensúlytalanságért felelős országoknak különböző módon kellene hozzájárulniuk annak enyhítéséhez. Az IMF vezérigazgatója Kína esetében arról beszélt, hogy Peking reformcsomagjának részének kellene lennie az erősebb valuta, ezáltal ugyanis nőhetne a háztartások vásárlóereje és a befektetések átrendeződéséhez is megfelelő ösztönzőt biztosítana.
Strauss-Kahn megjegyezte, hogy kínai hatóságok ugyan már tettek lépéseket a belső fogyasztás élénkítésére, amelynek része az egészségügyi reform is, de ennél többre lenne szükség ahhoz, hogy a fogyasztásban biztosítani lehessen a hosszabb távú strukturális átalakulást. Ezek között említette a szociálpolitika kiterjesztését, a pénzügyi reformok végrehajtását és a vállalatirányítási reformok beindítása.
A nagy folyófizetési mérleg hiánnyal rendelkező országoknak – beleértve az USA-t is – nagyobb megtakarításra kell törekedniük és a fiskális konszolidációnak prioritást kell élveznie – emelte ki.
Bár úgy tűnik, hogy a világgazdaságban fordulat következett be, jelenleg az jelent nagy kockázatot, hogy a kormányok túl korán vonulnak ki a gazdaságösztönzésből – mutatott rá Strauss-Kahn. Miközben célszerű megtervezni az úgynevezett exitstratégiákat, a politikai döntéshozóknak mindaddig nem szabad teljesen visszavonulniuk, míg a gazdaság szilárd lábakon nem áll, vagyis különösen addig, míg a munkanélküliség nem csökken – tette hozzá.
Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója (középen) © MTI |
Az IMF vezérigazgatója megjegyezte: a jelenlegi nemzetközi monetáris rendszer a problémák ellenére meglehetősen jól működik, a dollár vezető tartalékvaluta szerepének változására pedig egyelőre nem számít.
Strauss-Kahn emellett azt is hozzátette, hogy az IMF-nek a jelenleginél jóval nagyobb forrásokra van szüksége ahhoz, hogy megfelelően elláthassa a világ végső hitelezőjének szerepét. A világ döntéshozóinak pedig több alternatívát kellene találnia a globális likviditás növeléséhez – tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.