2009. november. 09. 10:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 09. 10:52 Gazdaság

A szabadpiaci kapitalizmust az emberek közel negyede tartja elhibázottnak

Az emberek csaknem negyede javíthatatlanul elhibázottnak tartja a szabadpiaci kapitalizmust - derült ki egy 27 országot felölelő közvélemény-kutatásból, amelynek eredményeit hétfőn, a berlini fal leomlásának 20. évfordulója alkalmából teszik közzé.

A BBC World Service megrendelésére készült felmérés során megkérdezett 29 ezer ember közül mindössze 11 százalék vélte úgy, hogy a kapitalizmus jól működik, és nincs szükség fokozottabb szabályozásra. Ez az arány csak az Egyesült Államokban és Pakisztánban volt 20 százalék fölötti.

A válaszadók átlagosan 23 százaléka azon a véleményen volt, hogy a szabadpiaci kapitalizmus javíthatatlanul elhibázott, és új gazdasági rendszerre lenne szükség. A megkérdezettek nagyjából fele vélte úgy, hogy a kapitalizmus hibáit szabályozással és reformokkal ki lehetne javítani.

"Úgy látszik, hogy a berlini fal leomlása 1989-ben mégsem hozta meg az átütő győzelmet a szabadpiaci kapitalizmus számára, mint ahogy azt annak idején várták" - mondta Doug Miller, a felmérést készítő GlobeScan vezetője. A közvélemény-kutatásból kitűnik, hogy sokak számára továbbra is vonzó a szocializmus néhány jellegzetessége, mint például a vagyon egyenlő elosztása. A felmérésbe bevont országok közül 22 esetében a többség támogatta azt az ötletet, hogy a kormányok az egyenlőség alapján osszák szét a javakat.

Tizenöt országban a megkérdezettek többsége azon a véleményen volt, hogy a kormányoknak nagyobb aktivitást kellene mutatniuk a kulcsfontosságú iparágak közvetlen irányításában vagy állami tulajdonba vételében.

A Varsói Szerződés egykori, a felmérésbe bevont országai közül Ukrajnában és Oroszországban negatívan ítélték meg a Szovjetunió felbomlását, míg a cseh és a lengyel válaszadók többsége ugyanerről pozitívan vélekedett.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.