Kemény bírálat az IMF címére: az egyik példa Magyarország
Magyarország is szerepel azon a listán, amelyet az amerikai washingtoni székhelyű Gazdasági és Politikai Kutató Központ (CEPR) legújabb tanulmánya tartalmaz, és amely azt hivatott bizonyítani, hogy a Nemzetközi Valutaalap 41 országból 31-nek rossz tanácsokat adott: olyan gazdaságpolitikai intézkedéseket javasolt, amelyek elmélyítik a válságot, ahelyett hogy a recesszió hatásait enyhítenék. Hazánkon kívül, több fejlődő ország mellett Fehéroroszország, Lettország, Románia, Szerbia és Ukrajna is az IMF politikájának kárvallottja - állítja az október 5-én megjelent tanulmány.
Mint Mark Weisbrot, az amerikai CEPR társigazgatója, és az intézet gondozásában hétfőn megjelent, Az IMF támogatta makrogazdasági politika és a globális recesszió: pillantás 41 hitelfelvevő országra c. tanulmány vezető szerzője, kifejtette: "a Valutaalap (IMF) nem tanult a 10 évvel korábbi ázsiai gazdasági válság során elkövetet hibákból. Mai is megteszi a rossz lépéseket. Miközben lelkesen támogatja a gazdag országokban a fiskális ösztönzést, és az expanziós gazdaságpolitikát, egészen mást javasol a közepes- és alacsony jövedelmű országoknak.”
Az IMF székháza Washingtonban. © IMF |
A tanulmány szerint az IMF gyakran támaszkodott túl optimista előrejelzésekre az adós országok vonatkozásában, alábecsülve a recesszió következményeit. Számos esetben kénytelen volt utólag a hitel feltételein engedni, amikor ezeknek az országoknak a teljesítménye a vártnál sokkal rosszabbul alakult. A példák között ismét említi Magyarországot. „Itt az ideje, hogy az IMF felülvizsgálja az adós országok makrogazdasági politikájának meghatározásánál használt kritériumait, feltételezéseit és gazdasági elemzéseit – szögezi le a tanulmány.
A szerzők ugyanakkor dicsérik a szervezetet, amiért feltételek nélkül 283 milliárd dollárnyi SDR-t bocsátottak a tagországok rendelkezésére. Ezzel a Valutaalap extra likviditást fecskendezett a világgazdaságba, ami recessziós időkben példa nélküli előrelépést jelentett (Az SDR, Special Drawing Rights, magyarul: Különleges Lehívási Jogok, az IMF hiteleszköze, amelyet a tagállamok kvótáik alapján, tetszés szerinti valutára válthatnak át).
A tanulmány Magyarországgal foglalkozó fejezete tárgyszerűen ismerteti az IMF-fel 2008 novemberében létrejött megállapodást, a gazdasági helyzet alakulását, a kormány megszorító intézkedéseit. A magyar monetáris politika a folyamatos kamatcsökkentésekkel jó irányt jelölt ki, még ha azokat túlságosan későn hozzák is – írják a tanulmány szerzői, akik a Valutalap legújabb felülvizsgálatáról szólva megállapítják: az IMF továbbra is kitart amellett, hogy szükség van a költségvetési megszorításokra, a különféle állami támogatások megvonására, az állami szektorban kifizetett bérnövekedés megfékezésére, a szociális támogatások ésszerűsítésére. A szezők korábbi utalásai alapján mindez elmélyíti a visszaesést Magyarországon.
hvg.hu
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.