2009. október. 04. 13:52 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 04. 13:40 Gazdaság

Az MNB fellép a devizahitelezés ellen

A magyar jegybank több felhatalmazást kért a kormánytól, hogy eltéríthesse a lakosságot a devizahitelek felvételétől, későbbi válságok gazdasági hatását enyhítendő, ezt írta a Reuters hírügynökség vasárnap a Magyar Nemzeti Bank elnöke, Simor András előadását idézve.

Simor a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank isztambuli közgyűlése közben arról beszélt egy pénzügyi szemináriumon, hogy szerinte "a külföldi valutában való eladósodás buborék, fenyegeti a pénzügyi stabilitást, rendszerszintű kockázatot jelent".
   
"Nagyon fontos olyan szabályozási korlátokat teremteni, amely megakadályozza ilyen devizaadósság ismételt felépülését a jövőben..., ezért bizonyos jogszabályi változtatásokat javaslunk" - idézte Simor Andrást a hírügynökség.
   
A nemzeti bank felhatalmazást akar olyan pénzügyi tevékenységek és termékek felfüggesztésére, amelyek szerinte veszélyeztetik a stabilitást, és lehetőséget óhajt törvénymódosítások és intézkedések ajánlására a kormány számára, ha megítélése szerint kockázatok halmozódnak a gazdaságban, írta a hírügynökség.
   
"Ezekre a javaslatokra vagy az ajánlott intézkedéssel kell válaszolniuk, vagy pedig meg kell magyarázniuk, miért nem követik ajánlásunkat" - idézte az MNB elnökét a Reuters, hozzátéve, hogy még nem ismeretes, miként fogadja a kormány a bankelnök elképzeléseit.
   
A nemzeti bank azzal is csökkenteni akarja a devizahitelek vonzerejét, hogy a forinthiteleknél szigorúbb zálogérték- és jövedelmi feltételt szabna rájuk.
   
"Ennek az lesz a következménye, hogy a fogyasztó nem csak a külföldi valuta alacsonyabb kamatát fogja látni, hanem a devizahitel nagyobb kockázatát is" - idézte Simort a Reuters.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.