Megugrott Kínában a kihelyezett hitelállomány
A kínai bankirányítás felszólította a pénzintézeteket arra, hogy figyeljenek jobban a hitelképességi kritériumok betartására, a hitelt igénylők ellenőrzésére, és csökkentsék a lehető legkisebbre a kockázatot. A figyelmeztetésre azt követően került sor, hogy az év első nyolc hónapjában Kínában jelentősen megugrott a hitelállomány, köztük a rossz hiteleké is. Hu Csin-tao (Hu Jintao), a Kínai Népköztársaság elnöke pedig egy vasárnapi tanácskozáson kijelentette, hogy Kína újfajta gondokkal kényszerül szembenézni.
Az országos bankfelügyelet elnöke Liu Ming-kang egy sanghaji szakmai konferencián megjegyezte, hogy a központi gazdaságélénkítő célokat szolgáló 4 milliárd jüanos (586 millió dollár) csomag elősegítette ugyan a globális pénzügyi válság hatásainak enyhítését - közcélokat finanszíroztak belőle, gépek és berendezések vásárlását, az építőipart támogatták -, de ezekkel ugyanakkor kockáztatták a kevésbé hatékony termelő eszközök felhalmozását, komoly veszélye van a fizetésképtelenség kialakulásának.
Ezév első felében rekord összeget, 7,1 ezer milliárd jüan (1,1 ezer milliárd dollár) értékű kölcsönt adtak a bankok. A kínai jegybank adatai szerint ez a szám augusztus végére elérte a 8,15 ezer milliárd jüant (1,2 ezer milliárd dollár), míg tavaly mindösszesen 4,91 ezer milliárd jüan volt a kihelyezett hitelállomány Kínában.
Hu Csin-tao (Hu Jintao), a Kínai Népköztársaság elnöke pedig egy vasárnapi tanácskozáson kijelentette, hogy Kína újfajta gondokkal kényszerül szembenézni, ha fenn akarja tartani a gazdasági növekedést és a társadalom stabilitását.
„A nemzetközi pénzügyi válság kezelése és a stabil és viszonylag gyors gazdasági növekedés fenntartása fáradságos feladat. Kína most bizonytalan tényezőkkel néz szembe... a gazdasági válság nagy megrázkódtatást keltett” – mondta.
Hu felszólította a kommunista párt vezetőit, erősítsék a társadalmi egységet, és leszögezte, hogy országa számára nem reális választási lehetőség a nyugati típusú demokrácia. „Segíteniük kell a pártot és a kormányt, hogy jól végezhesse a munkáját etnikai és vallási területen, a nemzeti egység, a vallási harmónia és a társadalmi stabilitás érdekében” – mondta azon a rendezvényen, amelyet egy tanácsadó jellegű testület, a Kínai Népi Politikai Konzultatív Tanács létrehozásának hatvanadik évfordulója alkalmából tartottak.
A népköztársaság megalapításának 60. évfordulójára (október 1.) készülő Kína új intézkedést hozott a korrupció elleni küzdelemben – jelentette az Új Kína hírügynökség. A kommunista párt központi bizottságának zárt ajtók mögött tartott négynapos értekezletén hangsúlyozták, hogy ez "a legnagyobb fontosságú politikai feladat". A központi ellenőrző bizottság ezután határozatot fogadott el, amelynek értelmében a pártkádereknek be kell vallaniuk a vagyonukat és befektetéseiket, és számot kell adniuk arról is, hogy mivel foglakoznak a családtagjaik.
A korrupció újra és újra visszatérő jelenség a kommunista párt berkein belül azóta, hogy beindították a gazdasági reformokat, és komoly elégedetlenséget kelt a lakosságban. Az ellene indított kampányok rendszeresek, de egyes megfigyelők szerint arra is szolgálnak, hogy a rivális politikusok megszabaduljanak a vetélytársaiktól.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.