2009. szeptember. 09. 17:31 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 09. 17:04 Gazdaság

Moody's: biztonságban a brit és az amerikai "Aaa" besorolás

Biztonságban van a belátható távlatban Nagy-Britannia és az Egyesült Államok lehető legjobb – a világ adósságpiacain alapmércének tekintett – „Aaa” szuverén adóskockázati besorolása a két ország közfinanszírozási helyzetének jelentős romlása ellenére is – áll a Moody's Investors Service szerdán Londonban kiadott átfogó elemzésében.

A nemzetközi hitelminősítő a 25 oldalas helyzetértékelésben három kategóriába sorolja az általa "Aaa" – más cégek metodikájában "AAA"-nak megfelelő – szinten nyilvántartott szuverén adósokat. Az „ellenállóképes” csoportba tartozik egyebek mellett Németország, Franciaország és Kanada; ezekben az országokban a definíció szerint növekszik ugyan az adósságteher, de nem közelíti meg törlesztési kapacitás határát.

A második kategória a „rugalmas”, ebbe tartozik Nagy-Britannia és az Egyesült Államok. Ezekre a gazdaságokra az jellemző, hogy jelentősen romlik közfinanszírozási helyzetük, és akár „próbára is tehetik az Aaa-sáv határát”. Ezeket az országokat elsősorban költségvetési rugalmasságuk tartja az „Aaa” szinten, nem jelenlegi és várható adósságszintjük.

A „sebezhető” csoportban a ténylegesen veszélyeztetett „Aaa” státusú országok vannak. Ide tartozott például Írország, amíg a Moody's nyáron meg nem vonta tőle az elit besorolást.

A hitelminősítő a piac által legfeszültebben figyelt amerikai besorolásról azt írta: jóllehet az amerikai adósi mutatók valamivel az „Aaa-Aa” demarkációs vonal alatt vannak, a hitelkockázatokat azonban ellentételezi az amerikai gazdaság ereje, és az, hogy a piac az amerikai kormányadósságot továbbra is biztonságos menedékként kezeli.

A Moody's a következő néhány éves távlatban nem lát semmilyen lefelé irányuló nyomást az amerikai adósbesorolásra. A cég ugyanakkor megjegyzi: 2012 végétől az amerikai „Aaa” mégis átkerülhet a sebezhető kategóriába, abban az egyébként „nagyon valószínűtlen” esetben, ha az alapesetinél kedvezőtlenebb forgatókönyv valósulna meg, és erre az amerikai kormány nem ad megfelelő gazdaságpolitikai választ.

A kedvezőtlen forgatókönyv elemei közé tartozik, hogy 2012-ben a szövetségi kormány kamatfizetési kötelezettsége meghaladja a szövetségi szintű éves bevételek 18 százalékát. A Moody's által érvényben tartott alapeseti forgatókönyvben 14 százalék alatti amerikai kamatteher-ráta szerepel arra az évre.

A cég Nagy-Britanniáról is azt írta, hogy adóskockázati mutatói jelentősen romlottak, és a brit besorolás „nagyon közel” került az „Aaa-Aa” választóvonalhoz. A hitelminősítő azonban azzal számol, hogy az általa várt kiigazítás révén a brit közadósság-pálya az „Aaa” besorolás határain belül marad.

Nagy-Britannia államháztartási hiánya az idei pénzügyi évben a költségvetésbe beállított előrejelzés szerint eléri a hazai össztermék (GDP) becsült értékének 12,4 százalékát. Ez példátlan mértékű deficit lenne a modern brit gazdaságtörténetben.

Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's nemrég – hatalmas globális piaci visszhangot kiváltó lépéssel – stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra változtatta a nála is „AAA” szintű brit szuverén adóskockázati besorolás kilátását, arra a véleményére hivatkozva, hogy a jelenlegi költségvetési folyamatok mellett a brit nettó államadósság középtávon elérheti a GDP-érték 100 százalékát.

A brit osztályzati kilátás rontása komoly megrettenést okozott a piacon. Felmerült ugyanis annak a rémképe, hogy ha Nagy-Britannia elveszítheti „AAA” besorolását, akkor a hasonló költségvetési és államadósság-gondokkal küszködő Egyesült Államok ugyanilyen szintű adósosztályzata sincs biztonságban, márpedig az amerikai „AAA” a piaci kockázat megítélés globális alapmércéje.

zöldhasú
Hirdetés