Szex átalánydíjért
Németországban a bordélyház-tulajdonosok akciókkal próbálnak küzdeni a válság miatt visszaesett forgalmuk fellendítése érdekében. Ennek azonban a német rendőrség folytonos razziái vethetnek véget.
A múlt hét vasárnap 400 rendőr razziázott egy olyan bordélyházban, amely „all-you-can-eat” éttermekhez hasonlóan átalánydíjért ajánlotta szolgáltatásait. A Berlin Pussy Bar házon belüli korlátlan mennyiségű szolgáltatást ajánlott 70 euróért - írta a TimesOnline. A berlini rendőrség szóvivője szerint az akciók egyelőre csak a tulajdonosok ellen irányulnak, a "dolgozó nőket" és a kuncsaftokat csak “szemtanúként” kezelik.
Nyugta azonban nem lesz a tulajdonosoknak: a TimesOnline információi szerint a razziák ugyanis folytatótni fognak, az átalányárazásnak egyre nagyobb a sikere ebben a piacérzékeny üzletágban és egyre nagyobb ellenérzést vált ki az országon belül.
Kitekintés |
Nagy-Britanniában a prostitúció nem legális, viszont a szexipar minden más eleme – például a kerítősködés, a bordélyház-üzemeltetés – igen. Az angol prostituáltak érdekvédelmi szervezete továbbra is lobbizik a teljes legalizásért. Svédországban a szexért fizetni illegális, ami azt jelenti, hogy a kuncsaft vonható felelősségre és nem a prostituált. A prostitúció a svéd törvények szerint nő ellen elkövetett erőszaknak minősül ezért a rendőrség az ügyfelet zaklatja. Ennek eredményeképpen sokan átjárnak Dániába, ahol a törvények enyhébbek. Hollandiában mindezekkel szemben mind a prostitúció, mind a bordélyházak üzemeltetése legális, és a kormány által szabályozott. |
A bordélyházak forgalma mintegy 30 százalékkal esett a válság tavaly szeptemberi kitörése óta. A tulajdonosok árengedményeket ajánlottak a nyugdíjasoknak, a munkanélkülieknek és a segélyen élőknek. Voltak olyan bordélyház-tulajdonosok is, akik taxisofőröknek, szemétgyűjtőknek adtak kedvezményeket minden hónap 15-én, ami Németországban a fizetési naphoz közeli időpontot jelöl.
Volt olyan berlini bordélyház is, amely környezetbarátként próbálta magát pozícionálni azzal, hogy 10 százalékos kedvezményt biztosított a tömegközlekedéssel vagy biciklivel közlekedőknek, mások pedig ingyen italokkal kedveskedtek a vendégeknek, miközben az alkoholról köztudott, hogy fő bevételi forrásként jelenik meg a bordélyházaknál. Hamburgban is kibővítették a szolgáltatást: az éjszakát ott töltő kuncsaftok kipolírozott cipővel és kivasalt ruhával távozhatnak.
Minden erőfeszítés azonban hiábavalónak mutatkozik, az “ügyfelek” nem akarnak költekezni. A berlini Pussy Bar managere szerint azért fordultak az átalánydíjas kedvezmények felé, mert a bár minimum 100-300 eurót fizet forgalomtól függetlenül a prostituáltjainak és fel kell lendíteniük valahogy az üzletet.
Az átalánydíj azonban nagy vitát váltott ki politikusok, újságszerkesztők és püspökök körében, amelynek folytán nyílt levelet írtak Angela Merkel kancellárnak követelve, hogy tiltsa be a kedvezmények e fajtáját a bordélyházakban.
A prostitúció szabályozása Németországban régiónként változik. Sok nő a második világháború után kezdett el dolgozni ebben az iparágban, hogy a csaláját eltartsa. Az 50-es évekre a városvezetők egyre szégyenteljesebbnek tartották ezt és támogatták a piroslámpás házak létrehozását, leginkább olyan ipari környékeken, ahol nem zavartak senkit. A törvénykezés eljutott odáig 2002-re, hogy a prostituáltaknak legális végelmet teremtettek és adózóvá tették ezt a foglalkozást. Ennek eredményeképpen a bordélyházak szerződéseket kezdtek adni a prostituáltjaiknak, akik ezzel önfoglalkoztató alvállalkozókká váltak.
Konzervatív politikusoknak azonban minden legális keret ellenére az átalánydíjért ajánlott szexszolgáltatás már túl sok volt. A törvény azonban úgy tűnik a bordélyház-tulajdonosok oldalán áll. Amíg a szabályozás nem változik a rendőrség figyemének középpontjában a külföldi prostituáltak engedélyeinek és a higiéniás követelmények betartásának ellenőrzése állhat – írja a TimesOnline.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.