2009. június. 15. 11:19 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 15. 11:07 Gazdaság

Svájc jövőre sem jön ki a recesszióból

Svájc gazdasága az idén 2,9 százalékkal, jövőre 0,8 százalékkal esik vissza – jósolja az ország vezető gazdasági szakértői szövetsége, az Economiesuisse.

Hétfőn kiadott elemzésében az idén 4 százalék körül alakuló munkanélküliség után jövőre 5,3 százalékost prognosztizál. A fogyasztói árszint az idén csökkenhet, és jövőre is minimálisan emelkedhet.

Az Economiesuisse mélynek nevezi az ország gazdaságát sújtó recessziót, aminek jellemzésére megemlíti, hogy a kivitel az év első négy hónapjában 13 százalékot meghaladó mértékben csökkent. Ez azt jelenti, hogy a jelentősebb exportot lebonyolító svájci cégek forgalma 30-40 százalékot esett vissza. A svájci gazdaságot jelenleg elsősorban a magán- és a közfogyasztás élteti - szögezi le a szakértői szövetség. Ez utóbbi fogyasztás az idén még becslései szerint 1 százalékkal növekszik, míg a magánfogyasztás 0,3 százalékkal (a tavalyi 1,8 százalékos növekedés után), de jövőre 0,8 százalék körül várható a visszaesés a magánfogyasztásban is. A közfogyasztás még 0,2 százalékkal növekedhet.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon hvg.hu 2025. február. 22. 17:48

Orbán Viktor adókedvezményeket és LMBTQ-ellenes intézkedéseket ígért az évértékelőjében

Adómentesség a legalább kétgyerekes anyáknak, áfa-visszatérítés a nyugdíjasoknak, hadüzenet az LMBTQ-közösségnek és a civileknek – egyebek mellett ezekről beszélt Orbán Viktor a 26. évértékelőjében. Egyértelművé tette, hogy „Magyarország ellenében” biztosan nem lesz az Európai Unió tagja Ukrajna. Magyar Péter nevét ugyan nem ejtette ki, de kitért az ő szerepére is.