Negyedik mobiltender: nem nyugszik az egyik pályázó
A DreamCom Kft. a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) által hozott, a negyedik mobilszolgáltatói licencpályázatát megszüntető határozat bírósági felülvizsgálatát kezdeményezi.
A közlemény szerint a társaság a jogerős végzés indokolásában nem talált az elsőfokú végzéshez képest új elemeket, ezért él további jogorvoslati lehetőséggel. A DreamCom szerint a nyári ítélkezési szünet miatt a bíróság döntése késő őszre várható.
A közlemény szerint további jogorvoslati lehetőség az alkotmányossági panasz is, amit a jogerős határozat megszületését követő 60. napig lehet kezdeményezni, és ugyan az Alkotmánybíróság soron kívül tárgyalja ezeket az ügyeket, az eljárás időtartama nem prognosztizálható.
Az NHH április végén közölte, hogy elutasította másodfokon a egyedik mobilszolgáltató piacra lépését célzó pályázat lezárásával kapcsolatban beérkezett fellebbezéseket, és helybenhagyta az elsőfokú végzést. Az NHH a negyedik mobilszolgáltató piacra lépését lehetővé tevő pályázati eljárását 2009. március 16-án végzéssel zárta le.
A pályázaton négy cég a Digi Kft., a DreamCom Távközlési Kft., a Mobinet Távközlési Projekt Kft. és az Invitel Távközlési Zrt. vett részt. Közülük az első három adott be fellebbezést az elsőfokú végzés ellen.
Az elsőfokú hatóság végzésében a pályázatot 2008 harmadik harmadában kialakult hazai és nemzetközi gazdasági környezet miatt okafogyottnak minősítette, mivel úgy ítélte meg, hogy a belépés sikertelenségének kockázata meghaladja azt a reális üzleti modellek alapján elfogadható szintet, ami a kockázatok szétterítése során mind a pályázó, mind a hatékony frekvenciagazdálkodásért felelős szervezet oldalán felvállalható. Az elsőfokú hatóság döntésénél a fentieken túl figyelemmel volt arra is, hogy a frekvenciablokk a jövőben a jelenleginél nagyobb piaci értéken, kiszámíthatóbb körülmények és várhatóan nagyobb érdeklődés mellett lesz versenyeztethető.
A pályázók korábban elsősorban azt vitatták, hogy a hivatalnak jogában állt-e végzéssel lezárni a pályázatot. A másodfokú hatóság szerint az elsőfokú döntés jogszerű volt és a fellebbezések nem voltak kellően megalapozottak.
A másodfokú végzés jogerős lesz, ellene fellebbezésnek helye nincs, felülvizsgálati kérelemmel a Fővárosi Bíróságon lehet élni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.