2009. április. 20. 18:15 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 20. 18:10 Gazdaság

Londoni elemzők: eltérő várakozások a kamattartás után

Eltérő véleményeket fogalmaztak meg londoni feltörekvő piaci elemzők a további magyarországi pénzügypolitikai pálya irányával kapcsolatban az MNB hétfői kamattartó döntése után: kamatcsökkentési és kamatemelési várakozás egyaránt szerepelt az előrejelzésekben, függően attól, hogy a szakértők szerint a forint gyengesége vagy a recesszió mélysége lesz-e az kamatpályát kijelölő fő tényező.

Neil Shearing, a Capital Economics londoni gazdaságelemző cég közép-európai közgazdásza a magyar jegybanki kamatot 9,50 százalékon tartó hétfői döntés után azt mondta: előbb-utóbb kamatcsökkentésnek kell következnie, ha nem ebben a negyedévben, akkor a következőben. Shearing szerint a Capital Economics 7,5 százalékos magyarországi gazdasági visszaeséssel számol az idén. Ez olyan mértékű zuhanás, amely végül pénzügypolitikai enyhítést tesz szükségessé, tette hozzá. A Capital Economics tartja érvényben a legsúlyosabb magyarországi recessziós előrejelzést a Cityben, bár vannak olyan prognózisok, amelyek 6 százaléknál nagyobb mértékű GDP-mínuszt valószínűsítenek 2009-ben a magyar gazdaságra.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének minapi elemzése szerint a ház a magyar ipari termelési érték vártnál nagyobb zsugorodása miatt az eddigi 4,5 százalékról 5,5 százalékra módosította a magyarországi GDP-érték idei visszaesésére adott becslését. A cég mindazonáltal hozzátette: az új miniszterelnök által körvonalazott takarékossági csomaggal együtt a magyar GDP-érték idei visszaesése „jóval meghaladhatja” a 6 százalékot is. A 6 százalék körüli idei magyarországi visszaesés előrejelzése más nagy londoni házak elemzéseiben is felbukkant már. A Standard & Poor's hitelminősítő például, amely a múlt hónap végén a befektetésre ajánlott sáv alsó szélére, "BBB mínusz"-ra rontotta a magyar szuverén adósosztályzatot, a lépéshez fűzött indoklásában éppen 6 százalékos magyar GDP-mínuszt valószínűsített 2009-re.

Vannak ugyanakkor ennél enyhébb citybeli előrejelzések is a magyarországi recesszióra. A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének jelenleg érvényes prognózisa szerint a magyar GDP-érték az idén 4,5 százalékkal csökken, a Fitch Ratings hitelminősítő Londonban nemrég kiadott feltörekvő európai helyzetértékelésében pedig 5 százalékos egész éves idei magyarországi visszaesést valószínűsített.

Wike Groenenberg, a Citigroup londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokért felelős igazgatója a kamattartásról hozott hétfői MNB-döntés után ugyanakkor azt mondta: a súlyos recesszió ellenére a magyar pénzügypolitikát "teljes egészében" a forintárfolyam határozza meg. Groenenberg szerint a kockázatok a forint további gyengülése felé hatnak, és így megvan annak is a kockázata, hogy az MNB a következő hónapokban kamatot emel. A Citigroup vezető szakértője szerint ennek időzítését nehéz megjósolni, mivel ez elsősorban a globális kockázatvállalási hajlamtól függ, semmint a magyarországi fejleményektől. Ha az euró forintárfolyama visszaemelkedik a 310-320-as sávba, akkor a Monetáris Tanács tagjainak többsége már a kamatemelés mellett dönthet. Groenenberg úgy látja, hogy nem elsősorban ez az árfolyamsáv a meghatározó – a forint járt már ebben a sávban anélkül, hogy az MNB kamatot emelt volna –, hanem az, hogy a forint tartósan megmarad-e ilyen árfolyamszinten. A magyar valutának hosszabb ideig ezen a szinten kell maradnia ahhoz, hogy a jegybank kamatot emeljen, mondta a Citgroup londoni igazgatója, aki ugyanakkor 50 százaléknál nagyobb esélyűnek nevezte a három hónapon belüli MNB-kamatemelést. A magyarországi pénzügypolitikai szigorítás előrejelzése mindazonáltal nem általános konszenzus a Cityben.

A Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői szerint is a forintárfolyam áll a monetáris tanács figyelmének középpontjában. A cég ugyanakkor az európai feltörekvő térségre kiadott legutóbbi prognózisában valamelyest enyhített korábbi előrejelzésén, amely még úgy szólt, hogy tizenkét havi távlatban sem várható kamatcsökkentés Magyarországon.

A GS jelenleg érvényes előrejelzése szerint, ha az új magyar kormánynak sikerül életbe léptetnie a költségvetési takarékossági csomagot, az lehetőséget teremthet a kamatcsökkentésre az idei év későbbi szakaszában. A JP Morgan legújabb előrejelzése őszre valószínűsíti a magyarországi kamatcsökkentések folytatódását, és az év egészére 1,00 százalékpontos enyhítést vár. A ház távlati prognózisában 2010 első negyedévének végére 8,00, 2010 közepére 7,50 százalékos MNB-kamatszint szerepel.

zöldhasú
Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról
Itthon hvg.hu 2025. január. 21. 06:30

László Róbert a Fülkében: Egy előrehozott választás a gyengeség beismerése volna a Fidesznek

Eltörölhetik az egyéni választókerületeket, játszhatnak a listaállítási feltételekkel, vagy akár a bejutási küszöbbel is – László Róbert, a Political Capital választási szakértője illúziónak tartja, hogy a kormánypárt ne nyúlhatna egy évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt a törvényhez. Kacskovics Mihály Béla a szakértőt a Fülke legújabb adásában kérdezte a félprezidenciális rendszerről szóló pletykákról és a tolnai időközi választásról is.