Kikelet akció: 210 milliós bírság a második héten
Csaknem 210 millió forint bírságot szabott ki a Kikelet II. elnevezésű fogyasztóvédelmi akció második hetében az ellenőrzésben részt vevő tizenegy hatóság - közölte Kondorosi Ferenc, az "Új rend és szabadság" program kormánybiztosa.
A kormánybiztos közleményében kiemelte: az akció április 8. és 14. között megtartott második hetében 8600 ellenőrzést hajtottak végre a hatóságok, amelyek az esetek 15 százalékában pénzbírsággal szankcionálták a jogsértéseket.
Az élelmiszer-biztonsági szakhatóság több mint ötszáz esetben, összesen 42 tonna élelmiszert, zöldséget és gyümölcsöt vont ki a forgalomból, mivel fogyasztásra alkalmatlanok, hibás minőségűek, ismeretlen eredetűek voltak, vagy engedély nélkül forgalmazták.
Az adóellenőrök 170 esetben állapították meg, hogy az eladók nem tettek eleget a számla-, illetve nyugtaadási kötelezettségüknek.
A munkaügyi felügyelők az ellenőrzött cégeknél több mint ezer feketemunkást találtak, félezret meghaladó esetben nem felelt meg a valóságnak a munkaidő-nyilvántartás, 341 esetben pedig munkabérrel kapcsolatos jogsértés történt.
A Tisztifőorvosi Hivatal szakemberei 1100 ellenőrzést hajtottak végre a nem dohányzók védelme érdekében. A lakosság körében forgalmazott több mint másfél ezer ragasztó és szóró-festék vizsgálata során megállapították, hogy a termékek öt százaléka nem felel meg az előírásoknak, így veszélyezteti a felhasználókat.
A fogyasztóvédelmi ellenőrök Budapest belvárosában kirívó szabálytalanságokat állapítottak meg az éjszakai taxisoknál, ami főként a turizmus szempontjából káros.
A munkaügyi- és munkavédelmi bírságok az átlagot tekintve súlyosabb esetekben meghaladták a 200 ezer forintot, külföldiek engedély nélküli foglalkoztatása esetén a 400 ezer forintot is. A fogyasztóvédelmi bírságok átlagosan 90 ezer forintot, az élelmiszerlánc-biztonsági pénzbüntetések 75 ezer forintot tettek ki, nem számítva a forgalomból kivont termékek értékét.
Az ÁNTSZ átlagosan 25 ezer forint egészségvédelmi bírságot szabott ki a nem dohányzók védelmében, de volt példa fél millió forintos büntetésre is, amikor egy kereskedő az áru zárolásának ellenére tovább értékesített egy citromízű pezsgőtablettát.
Az adóhatóság átlagosan 137 ezer forinttal marasztalta el azokat a gazdálkodókat, akik nem tettek eleget a számlaadási kötelezettségüknek, és 38 ezer forinttal büntette az árubeszerzési bizonylat hiányát.
A pénzbüntetések mellett a hatóságok a jogszabályi előírásoknak megfelelően intézkedtek üzletek bezárásáról, a termelés és az árusítás felfüggesztéséről is. Enyhébb fokú jogsértés, nem haszonszerzésből fakadó, első ízben előforduló jogsértés esetén továbbra is csak figyelmeztették az érintetteket.
Az ellenőrök munkáját közel száz esetben rendőrök biztosították, akik 14 embert előállítottak, 8 személyt elfogtak, 158-et pedig kisebb közúti szabálytalanságok miatt megbüntettek, átlagosan 6 ezer forintra.
A közlemény emlékeztetett rá, hogy a hatóságok április végig folytatják a fogyasztóvédelmi akcióellenőrzéseket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.