A kínai kormányfő szerint kissé javul a gazdasági helyzet
Kínában még érezhetők a nemzetközi pénzügyi válság következményei, de már a gazdaság ösztönzésére tett intézkedések hatása is látható, mondta a kínai miniszterelnök, Ven Csia-pao (Wen Jiabao) vasárnap, egy vonali csevegőprogram közönségével beszélgetve.
A lakossági fogyasztás és a hitelezés erős januári növekedését említette a kezdődő javulás egyik példájaként. Február első felében pedig az áramtermelés 15 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, illetve 13,2 százalékkal a hónap eleji mennyiséget, mondta továbbá a kormányfő, és ebből arra következtetett, hogy az ipari termelés is gyorsabb növekedésnek indulhatott.
A kínai kormány tavaly novemberben közel 600 milliárd dollárt érő költségvetési ösztönző programot hirdetett, főleg infrastrukturális beruházásokra, munkahelyteremtésre. A programot azóta bővítették. A kínai kormánynak legkevesebb évi 8 százalékos gazdasági növekedésre van „szüksége” a munkanélküliség veszélyes növekedésének elkerüléséhez.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) januárban 6,7 százalékos gazdasági növekedést jósolt Kínának idénre, és 8,0 százalékosat jövőre. Bár a kínai növekedés jelentősen lassul a tavalyelőtti, 13,0 százalékos rekord ütemről és a tavalyi, 9,0 százalékosra becsült többletről is, nemzetközi elemzők és politikusok továbbra is remélik, hogy a kínai kereslet segíthet a világgazdasági válság enyhítésében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.