Várúr akar lenni az adócsalásért elítélt volt német postaelnök
Ellentámadásba ment át és a vele szembeni eljárást kifogásolva a jogállamiságot kérte számon a német posta (Deutsche Post) adócsalásért elítélt volt elnöke.
Klaus Zumwinkel magyaráz. Nem elég szépen bántak vele... © AP |
Zumwinkel egyebek között azt kifogásolta, hogy kölni otthonában tavaly februárban tartott házkutatás, illetve ezzel egy időben történt őrizetbe vétele az egész ország nyilvánossága előtt zajlott, noha ez a törvény szerint tilos. Felrótta azt is, hogy a hatóságok megszegték az adózással kapcsolatos adatokat tartalmazó akták továbbadásának tilalmát, így azok illetéktelen kezekbe, egyebek között a médiához kerültek. „Hibáztam, de hibáztak a hatóságok is” – hangoztatta minden idők eddigi legnagyobb német adócsalási botrányának első számú vádlottja. Zumwinkelt hivatalosan azzal vádolták, hogy 2002 és 2006 között az adózási szabályok megkerülésével tetemes összegeket helyezett el liechtensteini alapítványi számlákon. Adócsalást a botrány kirobbanása miatt lemondásra kényszerült postai elnök már korábban is elkövetett, az érvényben lévő jogi szabályok szerint azonban a 2002 előtti „kihágások” elévültek.
A 2003-ban Németországban az év menedzserévé választott Zumwinkel értetlenségét fejezte ki amiatt is, hogy a hatóságok korábban egy másik német adócsalót hasonló büntetésre, ugyancsak 2 év felfüggesztett börtönre ítélték, noha az illető állítólag nem 1, hanem 8 millióval csapta be az államot.
A 65 éves Zumwinkel megerősítette, hogy a jövőben önálló vállalkozóként és beruházóként kíván tevékenykedni, s több időt akar eltölteni az olaszországi Garda-tó partján vásárolt 800 éves várában.
Eközben német sajtókörökben változatlanul tartják magukat azok a feltételezések, amelyek szerint a Zumwinkel ügyében hozott, rendkívül enyhének minősített ítélet egyfajta bírósági alku eredményeként is született. Eszerint a volt postai elnök mindent bevallott és megbánt, s együttműködést tanúsított, s cserébe a bochumi bíróságról szabad lábon távozhatott. Az 1 milliós pénzbüntetést pedig aligha sínyli meg, vagyonát ugyanis legkevesebb 20 millióra becsülik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.