Legkorábban 2010 második felében lélegezhetünk fel?
Az állami újraelosztás mértékének erőteljes mérséklése, a vállalkozási szféra jövedelemfelhalmozó képességének erősítése, valamint a munkabér terheinek jelentős csökkentése révén lennének ellensúlyozhatók valamelyest a rendkívül kedvezőtlen külső gazdasági feltételek Magyarországon - mondta Petschnig Mária Zita, aki szerint a fellendülés kezdetét 2009 második felére datáló hazai hangok túlságosan derűlátók.
A Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa szerint a gazdaság összkeresletének élénkítését nem a fogyasztás, hanem a foglalkoztatás bővítésével lenne célszerű előmozdítani. A kutató szerint ezért az szja csökkentése nem tűnik jó megoldásnak, ehelyett inkább a járulékcsökkentés kecsegtet biztató eredményekkel.
A járulékcsökkentés persze nem eredményezheti a tervezett államháztartási hiány túllépését - hangsúlyozta Petschnig Mária Zita, aki szerint a kieső adóbevételeket rövid távon a kiadási keretek vártánál alacsonyabb, akár 2 százalék körüli inflációhoz való igazítása kompenzálhatja. A kutató úgy vélte, hosszú távon elkerülhetetlenül hozzá kell nyúlni a nagy ellátórendszerekhez, így az egészségügyhöz, a nyugdíjrendszerhez, a szociális hálóhoz, az oktatáshoz és a közigazgatáshoz. Gesztusértékű lenne a parlament létszámának és a képviselők fizetésének csökkentése, a pártfinanszírozás rendbetétele is - tette hozzá.
A szakember szerint mindeközben látni kell, hogy - úgy tűnik rövid- és hosszú távon egyaránt - Magyarország szempontjából nagyon kedvezőtlenek a külső gazdasági feltételek. Ha egyszer majd a globális recesszió fellendülésbe vált, Európa akkor is a legutolsók között lesz - húzta alá. Ennek oka a kontinens versenyképességbeli lemaradása mellett az Európai Központi Bank túlságosan is konzervatív monetáris politikája, mely valószínűleg egyből megszorítással válaszolna egy növekedést kísérő inflációs nyomásra, valamint a Növekedési és Stabilitási paktum, mely szigorú fiskális politikát követelne meg. A kilábalást az is gátolja, hogy az Európai Unió mindeddig nem mutatott erőteljes és egységes fellépést a válság megoldásában - tette hozzá.
Az is hiú ábránd maradhat, hogy Kína fogja kihúzni Európát a kátyúból - vélekedett Petschnig Mária Zita, aki szerint az amerikai külpolitika is elfordulni látszik az öreg kontinenstől.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.