Gyurcsány: a korábbi éltanulókból sereghajtók lettek
Az Európai Bizottság elnökének hétfői jelentése azt mutatja, hogy gyökeres átalakulás megy végbe az Európai Unió egyes tagállamainak gazdaságában, egymáshoz viszonyított helyzetében - értékelte a jelentést kedden Ománban Gyurcsány Ferenc kormányfő.
Azok az országok, köztük Magyarország, amelyek az elmúlt években sok kihívással néztek szembe, és kemény intézkedésekre kényszerültek, mostanra egy sor mutató tekintetében a mezőny közepén vagy első harmadában helyezkednek el, megerősítették pozícióikat az EU-n belül - mondta az ománi látogatásra utazó magyar kormányfő az MTI-nek adott nyilatkozatában a repülőgép fedélzetén.
A korábbi éltanulókból mára sereghajtók lettek - fogalmazott, Írországot, Nagy-Britanniát és a balti államokat említve név szerint. A miniszterelnök kifejtette: a bizottság lényegesen pesszimistább előrejelzést hozott nyilvánosságra, mint amilyennel a tagállamok számoltak. Huszonhétből huszonhét tagországnak kell szembenéznie azzal, hogy gazdasága gyengében teljesít 2009-ben, mint az unió remélte, vagy mint maguk a tagállamok remélték ősszel, amikor költségvetésüket készítették.
Magyarország a második legpontosabb prognózist készítette az uniós tagállamok közül. Kevesebb mint egy százalék eltérés mutatkozik a gazdasági növekedés adatában, és a feltételezett év végi hiányban alig van eltérés az unió előrejelzése és a mi saját korábbi számításaink között - hangsúlyozta Gyurcsány.
Kijelentette: minden kormánynak az a dolga a mélyülő válság körülményei között, hogy újragondolja teendőit. Magyarország e tekintetben az élen jár, a magyar kormány elsőként kezdte el az ország lehetőségeinek és feladatainak átfogó újragondolását.
A továbbiakban kifejtette: az első számú közellenség most a recesszió. Úgy kell fellépni ellene, hogy ne kockáztassuk azt, amit már elértünk, az egyensúlyi pályát. Egyensúlytartó és növekedést ösztönző gazdaságpolitikára van szükség. Az elmúlt két évben folytatott gazdaságpolitikában az egyensúly volt a prioritás. Tavaly ősszel már a finanszírozás fenntartása került előtérbe, hogy legyen elegendő pénz a gazdaságban. Mára a növekedés ösztönzőinek megtalálása vált az első számú feladattá.
Az országnak olyan növekedési stratégiára van szüksége, amelyben sok eszközt alkalmazunk egyszerre; a foglalkoztatási, a szociális és az adórendszer megújítására párhuzamosan van szükség - szögezte le a kormányfő.
Hasonlóan fontosnak nevezte a közösségi forrásokból finanszírozott beruházások felgyorsítását és élénkítését, illetve a korrupció és a szürke gazdaság elleni hatékony fellépést.
Amíg mi energiaügyekről és magyarországi befektetési lehetőségekről tárgyalunk Ománban és Katarban, addig a kormány tagjai előkészítik a szükséges döntéseket - mutatott rá a miniszterelnök. Hozzátette: zajlik a rendkívüli parlamenti ülésszak előkészítése, és előkészítjük a társadalmi partnerekkel is a hivatalos konzultációkat. Gyurcsány Ferenc örömét fejezte ki, hogy Sólyom László köztársasági elnök jelezte: részt vesz a rendkívüli parlamenti ülésen.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.