Válsággal sújtott ágazatok Magyarországon
Még megjósolni sem lehet, hogy a magyar gazdaság hány szűk esztendeje kezdődött el 2008-ban, de a vesztes magyarországi iparágak már felismerhetők - áll a HVG csütörtökön megjelenő számában, amely mellékletében az 500 legnagyobb nyereségű magyarországi vállalatról közöl listát, s elemzéseket.
Az amerikai jelzálogpiaci válságnak indult problémahalmaz nem csupán azért érinti érzékenyen Magyarországot, mert mintegy háromnegyedes exportkitettsége miatt felettébb nyitott gazdasággal rendelkezik, hanem azért is, mert a 2001–2006-os évek elhibázott gazdaságpolitikája miatt a tartósan deficites államháztartás súlyosan eladósodott. Az exportra termelők – mint az elektronikai és az autóipar – körülményeit közvetlenül rontja a globális recesszió. A belső, mindenekelőtt a lakossági kereslettől függő ágazatok – mint az építőipar és az ingatlanszektor – pedig az előbbiek visszaesése miatt kerülnek nehéz helyzetbe.
Különösen erősen érintettek a sok hitellel vagy külső tőkével működők, illetve a korábbi ígéretes előrejelzések alapján beruházásba vágók. A múlt év vége felé az építőipar szinte teljesen kifogyott a megrendelésekből. Visszavetette a válság az ingatlan-bérbeadásokat is. A kiskereskedelmi forgalmon belül elsősorban az autóeladások zuhantak. Az alacsonyabb gazdasági aktivitás kevesebb munkaerőt is igényel, így egyebek közt a fejvadász cégek, a munkaerőkölcsönzők, a reklámcégek és a rendezvényszervezők szolgáltatásai iránt is mérséklődött a kereslet.
Ezzel szemben azok az ágazatok, ahol a kereslet rugalmatlanabb, vagy a termék fogyasztása nehezen halasztható – ilyen például az élelmiszer-, illetve a gyógyszeripar –, viszonylag jobban vészelték át a 2008-as évet. És csak a mezőgazdaság jó teljesítményének köszönhető, hogy a magyar gazdaság nem került már az év első háromnegyedében recesszióba.
A cikket az 500 legnagyobb nyereségű vállalat listájával együtt megtalálja a HVG csütörtökön megjelenő számának Trend-mellékletében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.