A Mol és a horvát kormány rövidesen megállapodást köthet az INA-ról
A horvát kormány és a Mol rövidesen lezárhatják tárgyalásaikat a Molnak az INA horvát olajipari konszernben való részvételéről - értesültek hétvégi számukban a horvát lapok. Eszerint a Mol döntő szerephez juthat az INA felügyelő bizottságában, jóllehet a döntéseket a testületnek egyhangúlag kell majd meghoznia.
A felek a lapok szerint a megállapodás megkötése előtt állnak. Az új INA igazgatótanács hat, a felügyelő bizottság pedig kilenc tagból állhat majd. Ez utóbbi testületbe a Mol öt, a horvát kormány három tagot jelölhet, a cég alkalmazottainak pedig egy képviselője lesz. A horvát kormány a Mollal a karácsony előtt folytatott tárgyalások tényét kormányülésen erősítette meg.
A felügyelő bizottság a jövőben egyhangú döntés alapján határozhat olyan lényeges kérdésekről, mint a társaság alapokmányának, nevének megváltoztatása, az INA-vagyon értékesítése, vagy döntés a finomítókról. A felügyelő bizottság elnökének személyére a horvát kormány tehet majd javaslatot.
Az INA igazgatótanácsa jelenleg hét tagú, és a testületben két magyar foglal helyet. A hattagú felügyelő bizottságban a Mol szintén két taggal képviselteti magát. A horvát kormány várakozása szerint a Mollal való megállapodást még az év vége előtt rögzíthetik. Nem ismeretes viszont, hogy a megállapodást mikor írhatják alá. A lapok nem tesznek említést arról, mekkora tulajdonra és milyen módon tenne szert a Mol az INA-ban az új megállapodás szerint.
A Mol jelenleg 47,15 százalékos tulajdoni résszel az INA legnagyobb részvényese. A magyar olajipari cég közkézi részvényvásárlás során októberben szerezte meg az INA 22,15 százalékát. A Mol által 5,38 milliárd dollárra (3,96 milliárd euróra) értékelt teljes INA vagyon 44,83 százaléka van még a horvát állam tulajdonában, nyolc százalék felett különböző befektetők rendelkeznek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.