Mit tehetnek a biztosítók a pénzügyi katasztrófa elkerülésére?
Az utóbbi hónapokban végbement piaci események rávilágítottak arra, hogy a pénzügyi és azon belül is a biztosítási szektorban katasztrofális következményei lehetnek a nem megfelelő kockázatkezelésnek. A Deloitte elemzői csokorba szedték, hogy milyen alapelveket kell követnie a kockázatok ellen megfelelő védekezésre törekvő biztosítóknak.
A mostani válság rámutatott a pénzügyi szektor egészének sebezhetőségére. A hatalmas veszteségek és a bankok, jelzálogintézetek, illetve biztosítók csődközeli helyzetbe kerülése kihangsúlyozta a kockázatkezelés jelentőségét - mutat rá a Deloitte friss elemzése, amely a biztosítói szektorral foglalkozik, ezúttal kockázatkezelési szempontból.
A vállalkozások nagy része hajlandó bevezetni valamilyen kockázatkezelés gyakorlatot, de gyakori az a hiba, hogy a gyakorlat túlságosan elszakad a vállalati folyamatoktól. A teljeskörű vállalat kockázatkezelés (Enterprise Risk Management, ERM) célja éppen az, hogy a kockázatkezelést az aktuális üzleti értékek főbb paramétereihez igazítsa. Az ágazati és felügyeleti előírások betartását elősegítő ERM miatt a kockázatkezelés üzleti szempontból értékesebbé válik, s növeli a vezetők esélyeit a stratégiai célok elérésére is.
A kockázatok vállalati szintű kezelése stratégiai fontosságúvá vált olyan társaságoknál is, amelyek korábban a kelleténél kevesebb figyelmet szenteltek ennek a területnek. A szakértők szerint az új helyzetből adódóan újra kell értelmezni a kockázatkezelési gyakorlatot, amelynek a vállalat átfogó stratégiájának és mindennapi működésének is integráns részévé kell válnia. A vállalatvezetőknek a kockázatokat és a hozamok együttesen kell kezelniük.
A Deloitte szerint a biztosítói szektorban a kockázatkezelésnek négy területre kell kiterjednie, hogy melyek ezek, Ecoline.hu pénzügyi portálunkon elolvashatják.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.