2008. november. 27. 12:30 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 27. 12:16 Gazdaság

Új motorgyár települ Szlovákiába

A dél-koreai Kia Motors 100-200 millió eurós beruházással új motorgyárat létesít Szlovákiában - közölte a cég szlovákiai érdekeltségének szóvivője egy autóipari konferencián. A beruházásról a végső döntést a csoport még az év vége előtt meghozza, a beruházás 2011-ben indulhat.

A tervek szerint az új üzem évente 300 ezer autómotort gyártana, ami azt jelenti, hogy a Kia megkettőzné szlovákiai autógyártó kapacitását. Az üzemet Zsolnán (Zilina) tervezik felépíteni a Kia már meglévő összeszerelő gyárának a közelében. A szóvivő tájékoztatása szerint a Kia az idén a tervezett 220 ezer helyett 210 ezer autót gyárt Szlovákiában az európai kereslet csökkenése miatt.

A dél-koreai Hyundai - amelyhez a Kia is tartozik - november elején kezdte meg a próbaüzemet csehországi üzemében. Az új autógyár az észak-morvaországi Nosovicében az első években évente 200 ezer járművet gyárt majd. A sorozatgyártást legkésőbb 2009 áprilisában tervezik megkezdeni, a felfutás után évi 300 ezer autó előállításával számolnak.

A dél-koreai autógyár a hivatalos kimutatás szerint eddig 1,1 milliárd eurót ruházott be a nosovicei üzem építésébe, és ezzel ez az eddigi legnagyobb külföldi beruházás Csehországban.

A Kia Motors Zsolnán épített üzemében két éve indult meg a sorozatgyártás. A tervek szerint a jövőben a két autógyár szorosabban együttműködik, emiatt a két nagy ipari központ - a cseh Ostrava és a szlovák Zsolna - között autópálya épül majd.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.