Urbán: az OTP nem kér a csomagból
Az OTP-t nem kell megmenteni, a bankmentő csomagra nem az OTP Banknak van szüksége, hanem a magyar gazdaságnak, ahhoz, hogy a recesszió ne legyen mélyebb a vártnál - mondta Urbán László, a bank vezérigazgató-helyettese.
A vezérigazgató-helyettes szavai szerint ennek felismerése nem érzékelhető a beterjesztett törvényjavaslatban, amely "az angolszász modellt tükrözi, ahol csődbe ment bankokat mentenek meg és nem a közép-európait, ahol a gazdaság likviditásán kívánnak javítani".
Ebben a formában a bank vezetése nem tudná javasolni azt elfogadásra a részvényeseknek, arról pedig ők döntenek - mondta Urbán. Ugyanakkor elzárkózott attól, hogy konkrétan megfogalmazza kifogásait a javaslattal kapcsolatban.
A legrosszabb gazdasági prognózisok alapján is az OTP-csoport maximum a nyereségnövekedését veszítené el. A jövő évi terveken már dolgoznak, és azok két variációban készülnek. Ezek közül a rosszabbik számol azzal, hogy a hitelezést csak a betétnövekedés összegével emelnék. A másik ennél kedvezőbb, amely azt feltételezi, hogy a bank további forrásokhoz is juthat.
Az OTP a betétnövekedéshez igazítja hitelkihelyezését, így mintegy 1,5 milliárd eurós pufferrel rendelkezik éves viszonylatban, a rövid távú fizetési kötelezettségek és a likvid eszközök összevetésében - mondta Urbán.
Ezt részletezve ismertette, hogy szeptember 30-án a likvid eszközök értéke csoport szinten 774 millió eurót tett ki, amit 1,5 milliárd euróval emel az állampapír állomány és 1,4 milliárd euróval a jelzáloglevelek állománya, amelyeket az MNB befogad a repo-ügyleteknél. Ezzel szemben áll a bank 1,3 milliárd eurós, egy éven belüli refinanszírozási igénye.
A vezérigazgató-helyettes elmondta, hogy az idén a rendkívüli tételek nélkül számítanak a 220 milliárd forintos adózás utáni nyereségre (ez háromnegyed éves szinten 170,4 milliárd forint volt), és ez szavai szerint a legrosszabb szcenárió. Így a bankcsoport éves eredménye mintegy 5-10 százalékkal emelkedik, szemben a tervezett 10 százalékkal. Megfogalmazása szerint az elmúlt évek alapján mintegy 50 milliárd forint negyedéves eredmény termelésére a bank mindenkor képes.
Az első háromnegyed évben a csoport minden fő mutatója a tervek szerint alakult és az év következő időszakában is erre lehet számítani - tette hozzá a vezérigazgató-helyettes.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.