2008. november. 03. 12:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. november. 03. 12:03 Gazdaság

Coface: a magyar vállalkozásoknak 2009 nagyon nehéz lesz

A 2007 júniusában és decemberében negatív megfigyelési listára került Egyesült Királyság és Írország besorolását a Coface A2-re rontotta, a 2007 márciusában negatív megfigyelési listára került Izland minősítése pedig A1-ről A3-ra módosult. Olaszország, Franciaország és Hongkong negatív megfigyelési listára került – közölte a Coface hitelminősítő. A cég döntését az egyre mélyülő pénzügyi válság hatásával indokolta.

A hitelválság egyre mélyülő pénzügyi válság közepette söpör végig Európán, aminek eredményeképpen a bankok szűkítették hitelkínálatukat, a gazdasági szereplők egymás iránti bizalma zuhant, aktivitásuk pedig lassult.

A Coface jelentése szerint a jelenlegi krízis méreteit tekintve a 2001-es válsághoz hasonlítható, azonban elmarad három korábbi, az 1973-as, az 1982-es és az 1991-es krízisektől. A Coface által vezetett fizetésképtelenségi mutató értéke 36 százalékkal nőtt 2008 januárja és szeptembere között, a tavalyi év ugyanezen időszakához hasonlítva. A válság terjedése a feltörekvő országok rugalmassága miatt lassabb ugyan, mint a korábbi krízisek esetén, de a hitelszűke súlyosabb, mint akkor, mivel a válság alapvetően a pénzügyi szférából indult.

A Coface úgy látja, hogy akárcsak a korábbi válságok, a jelenlegi is körülbelül 1,5-2 évig tarthat, mert ha a globális gazdaság növekedése tovább lassul is, a vállalatok képesek lesznek ehhez alkalmazkodni. A kockázatok növekedése miatt számos ország hitelkockázati minősítésén rontani kellett. Az ingatlanválságot követő pénzügyi krízis érezhetően növelte a hitelkockázatok mértékét az Egyesült Királyságban, Írországban és Izlandon. A krízis mostanra elérte az eurózónát, és az olasz, valamint a francia gazdaságot is sújtja – mondta Dercze Zoltán, a Coface vezetője.

Az Egyesült Királyságban, Írországban és Izlandon az ingatlanpiac hanyatlása volt a válság legfőbb oka. Az amerikai és a spanyol ingatlanpiacon történt összeomlást követően az említett három országnak azzal kellett szembesülnie, hogy negatív megfigyelési lista melletti A1-es besorolásukat A2-re rontották.

A Coface elemzése szerint az Egyesült Királyságban a pénzügyi és ingatlanpiaci krízisnek közvetlen hatása van a háztartások és a cégek kiadásaira. A vállalati csődök aránya érezhetően, 14 százalékkal növekedett 2008 első félévében. Írországban viszont az ingatlanpiaci válság az egész gazdaságot magával rántotta és a recesszió szélére sodorta az országot. A vállalati csődök száma 75 százalékkal növekedett az első félévben.

Ami Izlandot illeti, az országnak az ingatlanpiac hanyatlása mellett bankrendszerének teljes összeomlásával is szembesülnie kellett. A krízis komolysága miatt a Coface a korábbi negatív megfigyelési A1-es besorolást A3-asra rontotta. A Coface arra számít, hogy a három ország vállalatai növekvő nehézségekkel nézhetnek szembe a jövőben.

A bizalom hanyatlása és a hitelválság már az olasz és a francia cégeket is fojtogatja – áll a jelentésben. Olaszországban a vállalatok hitelkockázatát a növekedés lassulása, az emelkedő költségek és a hitelek szűkössége rontja. Az ország A2-es besorolás mellett negatív megfigyelési listára került.

Franciaország A1-es besorolás mellett került negatív megfigyelési listára. A Coface tapasztalatai szerint a vállalati fizetésképtelenségi eljárások száma 2008 szeptemberében 75 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Az emelkedés mértéke még a nyári adatokhoz képest is jelentős.

Magyarországon 2005-2006 óta folyamatosan nő a fizetésképtelenségi eljárások száma, ez azonban a GDP-növekedés lassulását és a belső kereslet visszaesését eredményező megszorító intézkedéseknek a hatása. A Coface szerint a 2009-es év magyar vállalkozások számára nehéz lesz, hiszen a csökken a világpiaci növekedés. A magyar export domináns része az EU-országokba irányul, azon belül is magyar termékek legnagyobb felvevőpiaca Németország, ahol szintén visszaesés tapasztalható a gazdasági növekedésben.

További problémákat okoz az autógyárak leállása vagy kapacitáscsökkentése, amely a magyar autóipari beszállítóknál is hasonló gyakorlatot generált. Az építőiparra ugyancsak nehéz időszak vár, mert szemmel látható az állami megrendelések csökkenése, valamint a lakossági ingatlanvásárlások visszaesése is kezdi éreztetni a hatását. Emellett a szórakoztatóelektronikai termékeket előállító vagy árusító cégek is bajban lesznek, hiszen a banki hitelekből finanszírozott vásárlások egy időre leállnak. A növekvő munkanélküliség miatt további gondok várhatók, és 2010 előtt nem várható javulás – állítja Dercze Zoltán. 

A Coface elemzése szerint a válságot aránylag jól átvészelhetik a gyógyszeripari, és energiaipari cégek. A mezőgazdaság bizonyos szegmensei is stabilabbak, mert keresletcsökkenés bekövetkezhet ugyan, de jellegükből adódóan ezek nem halasztható beszerzési tételek. 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.