Britanniában pocsék, Németországban javuló a hangulat
Augusztusban 3,8 százalékra csökkent az infláció az eurózónában, miután az előző két hónapban rekord szinten volt – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat.
A térségben 4 százalékos volt az éves szintű infláció júniusban és júliusban, amikor jelentősen nőttek az üzemanyag- és élelmiszerárak az egy évvel korábbihoz képest. A 27 tagú Európai Unióban az augusztusi infláció 4,2 százalék volt, nem változott júliushoz viszonyítva. Az Eurostat közleménye szerint az üzemanyag- és élelmiszerárak okozták augusztusban is a magas inflációt, de ezt mérsékelte a távközlési díjak és az új autók árcsökkenése.
Nagy-Britanniában eközben több mint másfél évtizede nem mért magasságba emelkedett az éves szintre számolt fogyasztóiár-infláció, ami jó eséllyel lehetetlenné teszi egyelőre a jegybanki kamatcsökkentést, amelyet a gazdasági szereplők a GDP-növekedési ütem szintén több mint másfél évtizedes mélypontjára hivatkozva szorgalmaznak.
A brit statisztikai hivatal keddi bejelentése szerint augusztusban 4,7 százalék volt a tizenkét havi összehasonlításban számolt infláció a júliusban mért 4,4 százalék után. A piac előzetesen 4,6 százalékos áremelkedést jósolt a múlt hónapra.
A statisztikai hivatal szerint a 2 százalékos hivatalos célt csaknem kétszeresen meghaladó ütemet elsősorban a háztartási energiaárak emelkedése és a rekord élelmiszerdrágulás okozta.
A keddi inflációs adatközlés előtt nyilvánosságra került legfrissebb kimutatások szerint az inflációs kosáron belül az élelmiszer-komponens egésze példátlan ütemben, egy év alatt 21 százalékkal drágult. Az átlagon belül egyes száraztészta-félék ára 100 százalékkal, bizonyos húsféléké 45 százalékkal, több kenyérféléé 30 százalékkal emelkedett.
Az éves infláció 1992 áprilisa óta nem volt ilyen magas Nagy-Britanniában, ráadásul a rendkívül gyors drágulás a 90-es évek óta első brit recesszió közepette sújtja a lakosságot.
A német pénzügyi elemzők és intézményi befektetők hangulata viszont javult szeptemberben, a mérséklődő olajáraknak és a gyengülő euró árfolyamnak köszönhetően – derül ki a mannheimi ZEW gazdaságkutató intézet kedden közzétett felméréséből.
Az újabb pénzpiaci zavarok kirobbanása előtt készített felmérés szerint a gazdasági várakozások indexe -41,1 pontra nőtt az augusztusi -55,5 pontról, meghaladva az elemzői várakozásokban szereplő 5,40 pontot, viszont jóval alatta maradt a 28,0 pontos történelmi átlagnak. A várakozások indexe júliusban volt mélyponton, - 63,9 ponttal.
A megkérdezett 315 szakértő kedvezőbbnek ítélte meg a jelenlegi gazdasági helyzetet is: az index szeptemberre 8,2 ponttal -1,0 pontra javult az augusztusi -9,2 pontról.
A felmérésben szereplők döntő többsége válaszait vasárnap, a pénzpiacok hétfői összeomlása előtt küldte el a ZEW intézetnek. Mindössze 30 válasz érkezett be hétfőn, ezeket a ZEW külön értékelte, és úgy találta, hogy a Lehman Brothers összeomlása nem érintette a németországi gazdasági várakozásokat.
Ennek ellenére a szakértők úgy látják, hogy az index javulása inkább a múltbeli erős borúlátás korrekciójaként, semmint a bizalom visszatéréseként értelmezhető. A pénzpiaci zavarok hatására a következő hónapokban az index rosszabbodására lehet számítani - értékelik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.