Visszaesés a német gazdaságban
A német gazdaság visszaesőben van a több évig tartó fellendülés után, de nem kell pánikba esni a recesszió bekövetkezte miatt - fejtette ki a német kormány tanácsadó testületének egyik tagja.
Wolfgang Wiegard szerint a kormány keveset tud tenni a lassulás ellen, annak ugyanis külső okai vannak: a magasabb olajárak, az erős euró és a gyorsuló infláció.
"A közel három jó évből álló periódusnak most vége szakad, de nem kell idegeskedni a recesszió miatt" - vélekedett a Rheinpfalz am Sonntag című lapban.
A németországi bruttó hazai termék 0,5 százalékkal csökkent a második negyedévben, április és június között az év első negyedévének erőteljes expanziója után. Amennyiben a harmadik negyedévben is visszaesés következik be, amit a közgazdászok lehetségesnek tartanak, akkor Németország recesszióba süllyed, mivel formálisan a recessziót két egymást követő negyedév gazdasági visszaesésével definiálják.
Norbert Walter, a Deutsche Bank vezető közgazdásza is az Euro am Sonntag című lapban megjelent nyilatkozatában azt fejtegette, hogy Németországnak nagyon szerencsésnek kellene lennie, hogy elkerülhessen a recessziót. "Az energia-és az élelmiszerárak meredek esése, az Egyesült Államok váratlan stabilizációja, a dollár meglepő erősödése jelentene ilyen szerencsesorozat"- mondta, amihez hozzátette, hogy egyik esemény bekövetkezte sem valószínű. Mindkét közgazdász ugyanakkor elutasította azt, hogy az állam kiadásnövelő programmal álljon elő.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.