Simor: továbbra is szigorú monetáris politika
A forint erősödése időnként gyorsabb, mint amit a fundamentumok indokolnak - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke hétfőn sajtótájékoztatón.
A forint felértékelődése az euróval szemben trendszerű, ugyanakkor az erőteljes, azaz volatilis mozgást az MNB tompítani szeretné, de "erre sok eszköz nem áll rendelkezésünkre" - jegyezte meg az MNB elnöke.
A jegybanki alapkamat nem túl magas, a monetáris tanácsa nem véletlenül tartja azt 8,5 százalékos szinten, figyelembe véve az inflációs kilátásokat - felelte újságírói kérdésre Simor.
Amikor a monetáris tanács a múlt hónapban a kamat tartása mellett döntött, azt hangsúlyozta, hogy szigorú monetáris kondíciókat kíván fenntartani, s a monetáris kondíciók megfelelőek az inflációs cél eléréséhez - magyarázta a jegybank elnöke.
Kijelentette: az utóbbi időszak kedvező folyamatai nyomán a magyar gazdaság sebezhetősége csökkent, mérséklődött a külső finanszírozási igény és ez erősíti a magyar gazdaság iránti bizalmat.
Simor András arról is szólt, hogy miközben a korábbi években Magyarország termelékenysége jóval fölötte volt az Európai Unió termelékenységi átlagának, az utóbbi időben a termelékenységi különbségek csökkentek, napjainkban már csak néhány százalék Magyarország előnye az unióhoz viszonyítva.
Simor András kifejtette: az unió árszintjéhez való felzárkózás kétféleképpen mehet végbe, vagy az infláció útján vagy a nominális árfolyammal való felzárkózás révén. A forint nominális felértékelődése természetes folyamat, de a utóbbi időszakban az ezt a folyamatot erősítő termelékenységi különbségek Magyarország és az unió átlaga között már csak néhány százalékra tehetők.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.