Tatabánya beszállna az MVM fűtőerőművébe
A tatabányai önkormányzat talált szakmai befektetőt, amely 49 százalékban megvenné az MVM-től a megyeszékhely távfűtését biztosító erőművet. A cégben az önkormányzat 51 százalékot szerezne és ezzel befolyásolhatná a szolgáltatás árát - közölte sajtótájékoztatón Lukács Zoltán MSZP-s önkormányzati és országgyűlési képviselő hétfőn a városban.
"Megvan az eladási szándék és a konzorciális partner is, amely szakmai befektető és megfelel számára a kisebbségi tulajdonosi szerep. Magyar tulajdonú befektetői csoport az, amellyel előrehaladott tárgyalásokat folytatunk" - mondta a képviselő, aki a szándéknyilatkozat aláírásáig a partnerről csak annyit árult el, hogy energetikai beruházásokkal foglalkozik.
Lukács Zoltán a fűtőerőmű teljes vételárát 3 és 4 milliárd forint körülire becsülte, ebből a város a ráeső részt hitelből fedezné. A képviselő rámutatott, hogy Tatabányán stratégiai kérdés a távfűtés feletti önkormányzati felügyelet megszerzése, mert a településen 22.000 távfűtött lakás van.
A jelenlegi helyzetben egy átlagos téli napon a távhő számlából 20 százalék marad a városi tulajdonú Komtávhőnél és 80 százalék az MVM tulajdonában lévő Tatabánya Erőmű Kft.-hez kerül a hőenergia kifizetésével.
A politikus szerint fontos, hogy az ügyet teljes politikai konszenzus övezze, ezért megbeszélést kezdeményez a képviselő-testület frakcióival és rendkívüli közgyűlés összehívását javasolja a szándéknyilatkozat mielőbbi elfogadására, hogy a fűtési szezon kezdetére a város megszerezze az erőmű többségi tulajdonát.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.