2008. március. 17. 16:55 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 17. 16:46 Gazdaság

Garamhegyi: az export gyorsíthatja a magyar gazdaság növekedését

A magyar gazdaság növekedését elsősorban az export gyorsíthatja, ezért is nyújtott a kormány 2004-2007 között 2,8 milliárd euró fejlesztési export támogatást – mondta Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium külgazdaságért felelős kormánybiztosa a Magyar Közgazdasági Társaság rendezvényén.

A már működő 43 megkötött, 2,8 milliárd eurós befektetésösztönző program eredményeképpen 21 ezer új  munkahely keletkezett. A további 44 megállapodás 2,7 milliárd euró támogatást jelent, ami 10 ezer új munkahelyet teremt – jelezte Garamhegyi Ábel. A programok célpontjai: az autógyártás, a biotechnológia, az elektronika, az informatika és a gyógyszergyártás – tette hozzá.

A befektetési ösztönzési támogatás révén létrejött új kapacitások nyomán járulékokból és adókból 2007 végén a költségvetés már több bevételre tett szert, mint amennyi támogatást a cégek elnyertek – magyarázta a kormánybiztos, akinek előrejelzése szerint ez a többlet jövőre 40 milliárd forint, 2012-ben 120 milliárd forint lesz.

Ezeket a befektetésösztönzési támogatásokat általában azok a nagyvállalatok tudják igénybe venni, amelyeknek van piacuk - hangsúlyozta Garamhegyi Ábel. Hozzátette azonban, hogy ezen cégek fejlődése összefügg a beszállítói háttérrel, így azok fejlesztése is szükségszerű.

A támogatás feltétele, hogy minimum 10 millió euró összegű beruházás jöjjön létre, és az exportnövekedés öt éven keresztül valósuljon meg – felelte egy kérdésre a kormánybiztos. Hozzátette: ha egy kis- illetve közepes vállalkozásnak jelentős bérmunka export szerződése van, akkor pénzügyi garanciát nyújt számára a MEHIB.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.