2007. december. 06. 17:10 MTI Utolsó frissítés: 2007. december. 06. 17:01 Gazdaság

Simor: a 3 százalékos inflációs cél 2008-ban nem érhető el

Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint az árstabilitást jelentő, három százalékos infláció a tervezettnél hosszabb idő alatt, vagyis 2008-ban nem érhető el.

A jegybank elnöke a Portfolio.hu-nak adott interjújában csütörtökön kijelentette: biztos van olyan kamatszint, ami mellett le lehetett volna hozni az inflációt 3 százalékra, csak kérdés, hogy megéri-e ekkorát csavarni a kamatokon. Simor szerint a tervezett infláció elérése 2008-ban reálgazdasági áldozatokkal járt volna miközben a sikert sem lehette volna garantálni.

Amikor sorozatban érik különböző sokkok a gazdaságot, akkor egyre nehezebb felmérni az átmeneti inflációs sokkot előidéző hatásokat, és egyre inkább oda kell figyelni azokra a kockázatokra, amelyek az alappályát övezik - mondta.

"A monetáris tanácsban az aktívabb belső kommunikáció nyomán egymás álláspontjait sokkal jobban értjük, mint korábban, éppen ezért egységesebbnek gondolom a tanácsot, mélyebbnek, megalapozottabbnak a döntéshozatalt. És ez akkor is igaz, ha egyszer 6-6-os szavazati arány mellett születtek döntések" - fogalmazott a jegybank elnöke.

Az MNB elnöke sürgette az újraelosztási szint csökkentését, amit a konvergenciaprogramban rögzített a kormányzat, hiszen az a magyar versenyképesség javítását ez segítheti elő.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. május. 02. 13:30

A klímaváltozás buszán ülünk, féktávolságon belül van a fal, mindenki előtt van gáz- és fékpedál – ön épp melyiket nyomja?

A címben kissé átdolgozva idézett metaforát Zlinszky János biológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára hozta egy minapi beszélgetésen, amin Gelencsér András kémikussal és Ürge-Vorsatz Diána fizikussal beszélte át a klímaválság helyzetét. Szó esett a polikrízisről, a fogyasztás szent tehenéről, a zöld diktátorokról és a nemnövekedésről. Mit tehetnek a politikusok, a társadalom, az egyének és a kutatók? Sokféle kérdésre sokféle válasz jött a keresztény tanításból kiinduló biológustól, a borúlátó levegőkémikustól és az optimista fizikustól.